Mokrzański Festyn z Susłem

Mokrzański Festyn z Susłem

Tegoroczny Festyn Rodzinny z Susłem w Mokrem był …prawie bardzo udany. W kulminacyjnym momencie wydarzenia na boisku śródleśnym zgromadziło się o wiele więcej osób niż przed rokiem. Ale na podwieczorek zagrzmiało, zawiało i zaczęło padać. Do końca programu scenicznego zostały raptem trzy pozycje, gdy deszcz zredukował liczbę uczestników do wcale nie małej grupy najwytrwalszych widzów, którzy ani myśleli o skróceniu programu. To dla nich w mokrym finale festynu Zamojskie Bractwo Rycerskie odpaliło armatę i czarnoprochowy muszkiet; to dla niech żywiołowo zaśpiewał zespół Arabeska z Gminy Mircze; to dla nich w końcu „mokrą” dyskotekę zagrał DJ PEPO z ekipą. Na przekór pogodzie placem tanecznym stały się namioty dla publiczności opróżnione z krzesełek.

Festyn w Mokrem odbył się 23 lipca 2017 r. na boisku śródleśnym w Mokrem. Jego otwarcia dokonali przedstawiciele organizatorów, zapraszając do spędzenia wspólnie niedzielnego popołudnia. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się członkowie Grupy Teatralnej Amator z parafii Lipsko, wystawiając dla najmłodszych przedstawienie pt. „Smerfy”. Następnie z koncertem wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola, pod kierunkiem Józefa Tokarza. Swoje umiejętności taneczne zaprezentowała też dziewczęca grupa Fresh Dance z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, prowadzona przez Edytę Zając.

Tuż przed następnym punktem programu na boisko śródleśne w Mokrem wjechali uczestnicy IX Rajdu Rowerowego „Suseł 2017”, którzy pokonali ponad 40 km Ścieżki Rowerowej Gminy Zamość. Plac festynu stał się dla nich metą rajdu. Tu czekały już na nich panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrem z ciepłym posiłkiem i serdecznym słowem. Rajd wystartował po 10:00 spod świetlicy wiejskiej w Skokówce, a peleton liczył przeszło 90 osób. Rowerzyści dołączyli na mecie do coraz większej liczby uczestników festynu. A na scenie z koncertem utworów ludowych wystąpił zespół „Ale Cantare” z Płoskiego, pod kierunkiem Barbary Rabiegi. Potem pałeczkę przejęli druhowie strażacy ochotnicy. Uwaga publiczności skupiła się na pokazie ratownictwa technicznego. Strażacy widowiskowo pocięli wrak samochodu, który całkowicie stracił dach, i „uratowali” poszkodowaną osobę. Dla urozmaicenia pokazu strażacy ukryli we wraku petardy i upozorowali pożar. Przy strzałach petard pokaz fachowym komentarzem opatrzył Mirosław Soboń – naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Mokrem.

Niezwykłą pasję miał okazję pokazać publiczności Szymon Sowa, który wytrwale doskonali swoje umiejętności w pilotażu bardzo szybkiego drona, którego prędkość maksymalna dochodzi do 200 km/h. Pokaz lotów i akrobacji dronem komentował Tymoteusz Zdybel. Wieś Mokre jest znana z lotniska więc nie mogło zabraknąć na festynie Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, który zafundował uczestnikom nie lada atrakcję, montując na boisku prawdziwy szybowiec. Ten statek powietrzny stał się fotograficznym hitem nie tylko dla dzieci i rodziców.

Od początku festynu trwały darmowe warsztaty plastyczne, prowadzone przez sąsiedzkie sołectwo Hubale i tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich w Hubalach. Ale nie ograniczono się tylko do warsztatów w namiocie. Aktywna grupa mieszkańców postanowiła ułożyć i zaprezentować na scenie piosenkę związaną ze sztandarowym gryzoniem Gminy Zamość, mianowicie susełkiem perełkowanym. Słowa ułożyły Katarzyna Figura i Marta Czerwieniec, a grupie podczas występu akompaniował Piotr Burcan. Do wspólnego śpiewu zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy festynu – oto tekst piosenki:
Mocne nogi ma, dokąd on gna?
Taki ładny suseł, taki ładny suseł.
Wśród niskich traw są susły dwa,
suseł susła goni, po łąkowej toni.
Suseł pod ochroną,
ludzie go obronią.
Może sobie biegać hej
po pięknej gminie tej.

Następnie na scenie wystąpił z koncertem zespół „Czerwone Korale” z Zawady, pod kierunkiem instruktora muzycznego – Katarzyny Wasilewskiej. Był wczesny wieczór i właśnie wtedy nastąpiło załamanie pogody. Krótkie, ale silne podmuchy wiatru przestraszyły organizatorów, gdy namiot dla publiczności na chwilę uniósł się lekko nad ziemię, a inny uległ podmuchom i przewrócił się na plecy. Na szczęście stoisko Biblioteki i jej wystawa były już spakowane i bez obsady. Dla bezpieczeństwa obsługa dmuchanych zamków wyłączyła dmuchawy, a wodny roller przeprosił osoby z kolejki i rozpoczął opróżnianie basenu. Wiatr szybko ucichł, ale deszcz nie pozwolił już wznowić pracy tych dziecięcych atrakcji. Mimo, że mokra pogoda spłoszyła wiele osób, to jednak program kontynuowano na wyraźne prośby sporej grupy najwytrwalszej publiczności.

Pokazy historyczne zaprezentowało Zamojskie Bractwo Rycerskie. Duet miłośników historii przygotował i wykonał strzały czarnoprochowe z muszkietu oraz wystrzał z armaty, którą na prośbę gości odpalił Jarosław Kalbarczyk – dyrektor GOK-u. Panowie z Bractwa wystąpili w strojach historycznych i cały czas fachowo opowiadali o szczegółach broni i ubiorów z dawnych czasów.

Po wystrzałach na scenie pojawił się zespół Arabeska z gminy Mircze, którego występ poruszył siedzącą publiczność do tańca. Oprócz znanych skocznych przebojów Arabeska zaprezentowała też osobny program utworów kultury Romów, a panie wystąpiły w bogatych kolorystycznie i falbaniastych sukniach cygańskich.
Na finał do wspólnej zabawy przy hitach i kolorowych światłach zaprosił wszystkich DJ PEPO z ekipą.

Podczas Festynu Rodzinnego z Susłem nie zabrakło atrakcji towarzyszących. Przez cały czas trwał konkurs „Szukamy susła”, który polegał na szukaniu wcześniej ukrytych w lesie trzech statuetek susełka perełkowanego, jednej z nich nie znaleziono. Były dmuchane zamki i roller wodny. KGW w Hubalach przeprowadziło warsztaty wykonywania biżuterii i breloczków oraz konkurs plastyczny „Wakacyjna przygoda z susłem”. Nie zabrakło animacji dla dzieci: malowania twarzy, megabaniek mydlanych i kręcenia baloników. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkurencje sprawnościowe, przeprowadzone przez Radosława Pitwałę z Rady Sołeckiej Hubal oraz Małgorzatę Adamowicz i Barbarę Mazurek z KGW w Hubalach. Zdążyło wziąć w nich udział 34 dzieci, w ramach zawodów odbyły się rzuty piłką (tenisową, nożną i ping-pongową), skakanie na skakance, kręcenie hula-hop, żonglerka piłką. Nagrodami za zajęcie trzech pierwszych miejsc w powyższych zawodach były vouchery do kina i piłki do siatkówki.
Licznych uczestników miały również zawody w zarzucaniu wędką do celu, które przeprowadził Łukasz Kucharski – czwarty wicemistrz Europy w wędkarstwie rzutowym i zdobywca 6 miejsca w Mistrzostwach Świata Juniorów w Czechach w 2016 r., a zarazem mistrz okręgu zamojskiego w dyscyplinie wędkarstwa rzutowego.
Z kolei Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem nazwała swoje stoisko „Biblioteka na wakacjach” i przygotowała szereg atrakcji oraz wystawę „Wisła – rzeka naszych dziejów”. Swoje rękodzieło wystawiała także pani Elżbieta Dudek.

Nie zawiedli Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, którzy prowadzili pokaz policyjnych pojazdów samochodowych.

Organizatorami Festynu Rodzinnego z Susłem byli: Samorząd Gminy Zamość, Sołtysi i Rady Sołeckie Mokrego i Hubal, Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrem i Hubalach, Ochotnicza Straż Pożarna w Mokrem, Wspólnota Gruntowa Wsi Mokre, Biblioteka Publiczna Gminy Zamość, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ oraz GOK.

GOK: Aleksandra Siołek i Jarek Kalbarczyk

Skip to content