Od Młodzieżowej Orkiestry do profesjonalnych występów

Co rok gminna Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola żegna karnawał koncertem dla rodziców. W tym roku, 18 lutego 2017, tradycja ta również została zachowana. Wydarzenie zawsze jest przeglądem umiejętności młodych muzyków, refleksją nad ich losami, a także podziękowaniem za wspólnie spędzony czas i podziękowaniem dla rodziców i przyjaciół za wsparcie. Jego organizację wspiera lokalna społeczność Białowoli, m.in. Koło Gospodyń Wiejskich, Sołtys i Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna, szkoła, rodzice i inni aktywni mieszkańcy.
Co rok koncerty coraz bardziej przypominają te przygotowywane przez profesjonalnych muzyków i coraz więcej widać w ich programie pomysłów i twórczego wkładu członków Orkiestry. Konferansjerami tegorocznego koncertu byli Paulina Nieć i Konrad Zając. W pierwszej części orkiestra pod batutą Józefa Tokarza zagrała „Marsz Wakacje”, „Brother Louie”, „Brazil”, „To były piękne dni”, wiązankę przebojów Elvisa Presleya, pt.: „Król Elvis” w opracowaniu Pauliny Nieć, utwór „Zacznij od Bacha” wyśpiewany przez Michała Gresztę oraz „Najtrudniejszy pierwszy krok” wykonany przez jego młodszą siostrę, Agnieszkę.
Wieczór uświetniły panie z zespołu Białowolanki, które przy akompaniamencie Tadeusza Flora wykonały utwory: „Kurdesz”, „Graj Skrzypku”, „Plewiareczka”, „Cała sala”, „Cyganeczka” i „Emerytura”.
Drugą część koncertu Orkiestra otworzyła podziękowaniem dla swoich nauczycieli, państwa Józefa i Małgorzaty Tokarzów i Andrzeja Greszty, samodzielnie wykonanym utworem „Przez twe oczy zielone”. Następnie dyrygowanie przejął Andrzej Greszta. Przy akompaniamencie Orkiestry biesiadne utwory śpiewały dziewczęta z najmłodszej grupy dzieci, pobierających nauki w ramach jej działalności – były to Agata Kniaź, Martyna Muszyńska, Magdalena Lupa i Karolina Greszta. Usłyszeliśmy plejadę znanych utworów biesiadnych, które wraz z muzykami śpiewała cała sala.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta to zgrany zespół muzyczny, ale też grupa młodych osób, które dzięki indywidualnym uzdolnieniom i pracy będą szukać swojego miejsca w muzycznym świecie. Na spotkanie przybyli, chociaż nie występowali, ich starsi koledzy, którzy już ukończyli wyższe studia muzyczne, niektórzy nie dojechali, bo w tym dniu koncertowali już jako zawodowi muzycy. W bieżącym roku troje członków orkiestry: Michał Greszta, Agata Lupa i Paulina Nieć, przygotowuje się do obrony dyplomu ukończenia szkoły muzycznej II stopnia, a tym samym zdobycia dyplomu muzyka zawodowego. Ich marzeniem są zapewne studia na akademiach muzycznych. Dojście do tego momentu wymaga ogromu pracy, poświęcenia i wsparcia najbliższych. Przykładem może być właśnie Michał Greszta – uczeń klasy maturalnej I LO w Zamościu i Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zamościu w klasie organów u pana Tomasza Bębenka.
Jak mówi mama Michała, Joanna: „od 7-go roku życia Michał uczył się grać na fortepianie w klasie pani Ewy Jabłońskiej. Od roku 2001, kiedy w zamojskiej szkole muzycznej została utworzona klasa organów, jest jej pierwszym uczniem.
Lata nauki to czas wielkiej pracy, ale i pasji, która – jak sam Michał twierdzi – narodziła się z czasem. Codzienne kilkugodzinne ćwiczenie na instrumencie zaowocowało zaistnieniem Michała w świecie młodych organistów.
W styczniu 2015 roku zaprezentował się po raz pierwszy podczas Regionalnych Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej uczniów szkół muzycznych. W kwietniu tego samego roku otrzymał wyróżnienie w Konkursie Organowym CEA oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu „Wariacje na temat Lutosławskiego” Dariusza Przybylskiego – młodego kompozytora warszawskiego. Wykonanie było premierą utworu. W jury zasiadali znani w Polsce i poza jej granicami organiści i wykładowcy uniwersytetów muzycznych w Polsce, np. dr hab. Jarosław Malanowicz, dr Jadwiga Kowalska, prof. Józef Serafin i prof. Elżbieta Karolak.
Wakacje poświęcił Michał całkowicie pracy przy organach, co zaowocowało II Nagrodą w IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym, odbywającym się w ramach X Jubileuszowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Per Artem ad Astra” w Krasnobrodzie. Jako jedną z nagród otrzymał wówczas zaproszenie na XXIV Międzynarodowy Festiwal Organowy Młodych „Juniores Priores Organorum Sejnensis” w Sejnach na Podlasiu. Warsztaty, na które nie jest łatwo się dostać, to jedyna tego typu impreza w Polsce, gdzie młodzi muzycy mają szansę grać na żywo wspólnie z mistrzami z Europy.
W listopadzie 2016 r. Michał zajął III miejsce w IX Krakowskim Konkursie Młodych Organistów, organizowanym cyklicznie w ramach Dni Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Krakowskiej.
Plany na przyszłość? – Akademia Muzyczna w Krakowie lub Poznaniu – jeszcze zostało trochę czasu…”.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Białowola działa od 2000 roku, przy organizacyjnym i finansowym wsparciu Samorządu Gminy Zamość. Zajęcia odbywają się bezpłatnie w Szkole Podstawowej w Białowoli. Jeżeli są młode osoby, które marzą, aby przeżyć swoją przygodę z muzyką, zapraszamy na lekcje. Być może ta pasja zagości na zawsze w Waszym życiu.

GOK: Magda Misztal

Skip to content