Gmina Zamość na Festiwalu Pieśni Partyzanckiej

12 września 2018 r. w kompleksie koszarowym Jednostki Wojskowej w Zamościu odbył się Festiwal Pieśni Partyzanckiej. Wystąpili w jego trakcie także wykonawcy z gminy Zamość: zespół „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii, chór „Sitanianie” z Sitańca oraz Aniela Kapłon – członkni zespołu „Wesołe Gosposie”.
Był to koncert laureatów, którzy zakwalifikowali się po wcześniejszych eliminacjach powiatowych.. W ich trakcie każdy z uczestników wykonał dwa utwory związane z polską ideą niepodległościową, w tym jeden ze śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”. Występy oceniało jury w składzie: Tomasz Książek – nauczyciel, muzyk, instruktor zespołów instrumentalno-wokalnych; Marian Szewera – nauczyciel, satyryk, instruktor zespołów instrumentalno-wokalnych i Jerzy Bałakut – nauczyciel, muzyk, konsultant muzyczny. Oprócz powyższych wykonawców z terenu gminy Zamość w eliminacjach dla powiatu zamojskiego uczestniczył także zespół „Białowolanki”. Decyzją jury I miejsce przyznano chórowi „Sitanianie”.
Projekt „Pieśń Niepodległości – Festiwal Pieśni Partyzanckich” był zorganizowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. W dniu 12 września br. – w święto Wojsk Lądowych – towarzyszył mu piknik militarny, w trakcie którego m.in. były prezentowane pojazdy oraz uzbrojenie wojskowe.
Każdy z uczestników festiwalu otrzymał pamiątkową statuetkę, a na zakończenie chór „Sitanianie” oraz zespół „Wesołe Gosposie” wykonały wspólnie utwory: „ Z piersi młodej się wyrwało” i „Rozszumiały się brzozy płaczące” – oba ze śpiewnika „Pieśni Oddziałów Partyzanckich Zamojszczyzny”, który był rozdawany wszystkim obecnym podczas wydarzenia.
Zwieńczeniem był koncert zespołu historyczno-patriotycznego „Forteca”.

GOK

Skip to content