Haft komputerowy

Haft jest jedną z najbardziej interesujących dziedzin wytwórstwa ludowego. Dawniej zręczne hafciarki wyszywały różne wzory na koszulach, spódnicach, zapaskach, gorsetach itp. Strój ludowy, który z czasem stał się strojem odświętnym, odgrywał w kulturze ludowej istotną rolę, gdyż świadczył o sytuacji materialnej, statusie społecznym, był oznaką stanu cywilnego oraz wieku noszącej go osoby. Niezależnie od tego czy był to strój czy dekoracja izby, haft pozostaje nadal najbardziej oryginalną i szlachetną metodą zdobienia tkanin i świadczy o wysokiej jakości produktu. Obecnie haft zdobywa coraz większą popularność, jednak nie jest już wyłącznie domeną człowieka, ale w dużym stopniu został przejęty przez maszyny – hafciarki.
Członkinie Stowarzyszenia ,,Wysokie nad Łabuńką” w ramach realizacji projektu ,,Tradycja i nowoczesność – warsztaty haftu komputerowego inspirowane kulturą ludową” dofinansowanego przez Powiat Zamojski zakupiły maszynę – hafciarkę. Panie chcą w ten sposób popularyzować wśród młodzieży poznawanie i pielęgnowanie twórczości ludowej. Dla młodzieży obcowanie z najnowszą technologią nie sprawia trudności i jest bardziej atrakcyjne.
W tym celu zostały zorganizowane pokazy haftu komputerowego m. in. w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej. Dzięki przychylności Pani Dyrektor Krystyny Ptak uczniowie kl. V pod opieką wychowawczyni Katarzyny Szpugi mieli możliwość zapoznania się z techniką wyszywania haftu. Młodzież z dużym zainteresowaniem śledziła wszystkie etapy tworzenia wybranego wzoru. Uczestnicy mogli wybrać kolor nici, zmieniać je, nawlekać igłę, wybrać program oraz obserwować jak maszyna w kilkanaście minut wyhaftuje wybrany przez nich wzór.
Podobne warsztaty członkinie Stowarzyszenia przeprowadziły w świetlicy wiejskiej w Bortatyczach. Dzięki uprzejmości opiekuna świetlicy Pani Anny Bartoń duża grupa dzieci i młodzieży z Bortatycz i okolicznych miejscowości (Białobrzegi, Wysokie, Kol. Bortatycze) przyszła na pokaz haftu komputerowego. Dzieci przyniosły własne T-shirty, bluzki, serwetki do wyhaftowania. Każdy mógł wybrać wzór lub napis jaki mu się podobał i z pomocą hafciarki wyhaftować go na przyniesionym materiale.
Haft połączony z drukiem wykonany techniką komputerową staje się coraz bardziej popularny. Wzory są nie tylko precyzyjne, ale i szybko wykonane. Zwykła, prosta bluza czy koszula staje się ulubioną częścią garderoby.
W Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem Stowarzyszenie zorganizowało pokazy haftu komputerowego dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy Zamość. Podczas takich spotkań uczestnicy zafascynowani technikami haftu mają okazję do rozwijania swoich pasji i szlifowania umiejętności.

Wszystkich zainteresowanych haftem komputerowym prosimy o kontakt pod numerem tel. 504 327 524.

Skip to content