Od lat nieprzerwanie razem

Od lat nieprzerwanie razem

2018 rok jest rokiem Jubileuszowym dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Lipska. Od 55 lat wspólnie pracują, przeżywają radości i przezwyciężają przeciwności.

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipsku powstało w 1963. Jego pierwszą przewodniczącą była Teofila Lepa. Następnie tę funkcję pełniły też panie: Adela Osiak (ponad 40 lat), Katarzyna Mołdoch i do dnia dzisiejszego Anna Serafin. Przez dziesięciolecia gospodynie z Lipska zajmowały się tym, co było dla nich, ich rodzin i miejscowości, potrzebne. Organizowane były kursy kroju i szycia, gotowania i pieczenia, kursy masarskie połączone z degustacją, które cieszyły się ogromną popularnością. Były pokazy i prelekcje, spotkania z przedstawicielami Spółdzielni Ogrodniczej, Banku Spółdzielczego oraz instytucji działających na terenie Gminy Zamość. Ze spotkań tych pozostawały cenne wskazówki do dalszej pracy w gospodarstwach rolnych. Włączały się w przygotowania i same organizowały spotkania z okazji „Dania Kobiet, „Dnia Dziecka” i „Dnia Nauczyciela”.

Ale prace domowe i dbałość o rodzinę to nie jedyne godne uwagi zadania dla pań. W ich gronie (obecnie 25 osób) jest ogromna różnorodność talentów, jakimi są obdarzone. Spotkamy tu panie realizujące się zawodowo, mające za sobą kariery w dziedzinie finansów, prowadzące działalność gospodarczą lub nowoczesne gospodarstwa rolne – wszystkie teraz działają społeczne, a niektóre odnoszą sukcesy artystyczne.

Chęć twórczych dokonań była widoczna w Lipsku od lat. Ponad 60 lat temu istniał w Lipsku chór „Echo”. Liczył 30 osób, śpiewał na 4 głosy: sopran, alt, tenor i bas. Początkowo prowadził go Stanisław Krasowski – organista, później Florian Bondyra. Przetrwał około 20 lat. Przez wiele lat przygotowywał się i występował z sukcesami dziecięco-młodzieżowy Teatr „Uciecha” – działający przy parafii pw. św. Jana Chrzciciel w Lipsku.

Lipsko emanuje chęcią tworzenia rzeczy nowych, pięknych i często zabawnych. W sierpniu 2005 roku powstał zespół śpiewaczy złożony z pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipsku. Swój debiut miał podczas Dożynek Gminnych w Lipsku w tym samym roku. Z początkiem marca 2006 r. zespół przybrał nazwę „Echo Lipska”. W zespole śpiewały: Katarzyna Mołdoch, Anna Serafin, Adela Osiak, Danuta Lenczewska, Wiesława Łapa, Teresa Łapa, Maria Bekier i Halina Bondyra. Jak panie same wspominały, ich wspólne śpiewanie to nawiązanie do tradycji muzycznych, które zapoczątkował dawny chór. Niektóre panie pamiętają tamto wspólne śpiewanie. Przez udział w chórze Maria Łukaszczyk poznała swojego męża Ryszarda Bekiera. Już jako mężatka w zespole występowała Teresa Łapa. W początkach działalności zespołu Katarzyna Mołdoch żartobliwie mówiła o kolejnej wskazówce, jaką kierowały się przy wyborze jego nazwy „Echo Lipska” – „bo echo piękne piosenki niesie, a Lipsko pięknie i głośno śpiewa”. Śpiewa już czternasty rok i nie jest jedyny. Być może to istnienie żeńskiego zespołu wokalnego w jakimś stopniu zachęciło panów z Lipska do zawiązania niespełna 2 lata temu (2016 r.) męskiego zespołu „Baryton”.

Koło w Lipsku stara się jak najmocniej angażować w organizację wydarzeń, odbywających się w Lipsku i najpiękniej zaprezentować miejscowość, parafę i gminę na zewnątrz. Od 2008 roku sołectwo Lipsko jest gospodarzem wakacyjnego festynu, początkowo przybierającego nazwę „Lipskiego Lata Kulturalnego”, a później „Lipskiego Lata Plenerowego”. To właśnie te wydarzenia stały się miejscem, gdzie po raz pierwszy oglądane były premiery pomysłów pań: jedyny w gminie pokaz mody ślubnej w wykonaniu członkiń KGW, po raz pierwszy panie wystąpiły w formacji teatralnej „Darcie pierza” i kabaretowej „Rozmowa córki z matką” i inne skecze. Dziś kabaret w różnym składzie jest bardzo popularny i zapraszany na wiele imprez. Chęć realizacji przedstawień zaowocowała powstaniem Grupy Teatralnej „Amator”, do której należy wiele osób z Lipska i sąsiednich miejscowości. Popisy grupy oglądaliśmy np. w spektaklu „Smerfy” i w „Jasełkach”. Panie z Koła są pracowite, szczodre, gospodarne i opiekuńcze. To one dbają by uczestnicy wszystkiego, co dzieje się w Lipsku, byli ciepło przyjęci, częstując tym, co mają najlepsze, i co najważniejsze, zawsze im wystarcza. Goszczą kolędników, uczestników festynów, styczniowych „Jasełek”, Festiwalu Pieśni Maryjnej (odbywającego się już dwukrotnie). Dożynki Gminy Zamość co rok są pięknie przygotowane – to w ogromnej mierze zasługa mieszkańców gminy, w tym lokalnych gospodarzy. Sołectwa parafii Lipsko dwukrotnie podjęły się ich organizacji w Lipsku, za każdym razem stając na wysokości zadania ze swoimi Kołami Gospodyń Wiejskich.

Największym niezaprzeczalnym sukcesem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipsku jest to, że pomimo upływu wielu lat wciąż są razem. Współpracują z sołtysami, radami sołeckimi, radnymi, druhami ochotnikami i szkołą, władzami samorządowymi, potrafią wypracować wspólne stanowisko, wyjść naprzeciw społecznym potrzebom i pracować by było wciąż lepiej.

28 kwietnia 2018 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Lipsku świętowało jubileusz 55-lecia.

Uroczystość odbyła się w miejscowej świetlicy. Gości witały wspólnie panie, które w ciągu minionych lat były przewodniczącymi Koła: Teofila Lepa, Adela Osiak, Katarzyna Mołdoch i Anna Serafin. Całość wydarzenia prowadził Konrad Serafin naczelnik OSP Płoskie. Historię Koła, uzupełnioną przez fotograficzne wspomnienia, opowiedziała pani Anna. Następnie przyszedł czas na życzenia, które Jubilatkom składali: Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość, Józef Siemczyk Przewodniczący Rady z obecnymi Radnymi Rady Gminy, Konrad Dziuba i Jerzy Bondyra członkowie Zarządu Powiatu Zamojskiego, społeczność Lipska reprezentowana przez Stanisława Osiaka wieloletniego sołtysa, Piotra Kudyka Radnego Rady Gminy Zamość i druhów strażaków z Piotrem Detko Prezesem OSP Lipsko, księdza Tomasza Winogrodzkiego proboszcza parafii Lipsko, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ z panią Agatą Piwko Prezesem i delegacjami kół gospodyń wiejskich z Gminy Zamość, przedstawiciele oświaty z panią Bożeną Radlińską Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Białowoli oraz wielu przyjaciół i sympatyków Koła. Obok wspaniałego tortu i licznych upominków rzeczowych Jubilatki zostały obdarowane muzycznymi prezentami od uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lipsku, ks. Krzysztofa Hawro wikariusza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku i zespołu „Show Men” z Szopinka. Dla zgromadzonych wystąpiły także formacje, w których uczestniczą panie z KGW Lipsko, a były to: zespół „Echo Lipska” prezentujący się w sentymentalnym koncercie i Grupa Teatralna Amator wystawiająca w tym dniu spektakl „Śpiąca Królewna” oraz Kabaret.

W pracę nad przygotowaniem obchodów włączyli się: Samorząd Gminy Zamość, Koło Gospodyń Wiejskich w Lipsku, Sołtys i Rada Sołecka Lipska, Ochotnicza Straż Pożarna w Lipsku, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

GOK Gminy Zamość
Z wykorzystaniem informacji KGW Lipsko

Skip to content