Święto Samorządu w Wysokiem

Dzień Samorządu Terytorialnego przypada zawsze 27 maja – tak jest od 2000 roku. Osiemnaście lat po ustanowieniu tego święta Gmina Zamość obchodziła Dzień Samorządu we wsi Wysokie razem z 13-tą edycją Dnia Muzealnika, organizowanego przez społeczność związaną z Regionalną Izbą Pamięci w Wysokiem. Jedyny taki obiekt w gminie, spełniający funkcję muzeum, stał się w niedzielę, 27 maja 2018 r., bazą do przeprowadzenia większego przedsięwzięcia gminnego. Na rozległym zielonym terenie przy Izbie stanęła duża scena, miejsce dla publiczności, kilka namiotów wystawienniczych i promocyjnych, punkty gastronomiczne, dmuchane zamki i …szybowiec „Pirat”. W godzinach 14:00-19:30 odbył się tu festyn z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i Dnia Muzealnika.
Jako pierwsi na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Edwarda Kasprzysiaka w Wysokiem, a wśród nich laureaci konkursów literackich, recytatorskich i muzycznych. Występ przygotowały nauczycielki Lidia Kuryło i Agnieszka Bartnik oraz zastępca Dyrektora Szkoły, Krzysztof Mróz, który poprowadził na scenie szkolny program artystyczny.
Wszystkich przybyłych tego dnia na festyn do Wysokiego powitali gospodarze wsi: Wanda Szpuga – przewodnicząca miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich oraz sołtys Wiesław Kwoka. Oficjalnego otwarcia festynu dokonał Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość, który następnie wraz z Józefem Siemczykiem, przewodniczącym Rady Gminy Zamość, i Marcinem Sobczukiem, prezesem OSP Wysokie, wziął udział w „uwalnianiu do nieba” ponad 350 biało-czerwonych balonów z helem. Ten element programu poświęcono przypadającej w tym roku Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (druhowie strażacy ochotnicy z OSP Wysokie przez kilka godzin przed festynem napełniali prawie 400 balonów helem).
Następnie z żywiołowym występem zaśpiewała męska grupa wokalna Show Men Szopinek. Tuż po niej Krystyna Sikorska, wieloletnia przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet, przedstawiła własne utwory poetyckie, poświęcone matce (z okazji Dnia Matki, 26.06.) oraz związane z Regionalną Izbą Pamięci. Natomiast historię powstania i działalności Izby przedstawiła kustosz Henryka Sobczuk. Potem w pięciu odsłonach wystąpiła grupa taneczna Fresh Dance z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość i sekcja taneczna, których instruktorem jest Edyta Zając. Pokazy hip-hop i disco dance wykonali najmłodsi członkowie grupy – przedszkolaki i uczennice klas I-III. Sekcja młodzieżowa wystąpiła z kilkoma pokazami: mega piłki, na platformach step, power hula hop oraz hip hop.
Na scenie pokazali też swoje umiejętności sportowcy z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Terminator” Wysokie – pokazy w takich dyscyplin, jak sumo, zapasy i koluchstyl fachowym komentarzem opatrzył prezes – Sławomir Dudek.
Następnie z koncertem utworów ludowych wystąpił zespół „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii, a po nim żeński zespół wokalny „Ale Cantare” z Płoskiego.
Specjalnie na tegoroczne obchody Dnia Samorządu Terytorialnego i Dnia Muzealnika zaproszono Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” z ZDK w Zamościu. Około 50 tancerzy, śpiewaków i muzyków z kapeli wystąpiło w gościnie w wielu częściach tematycznych. Ciekawostką całego programu „Zamojszczyzny” były muzyczne wstawki, przyśpiewki gminnego zespołu „Ale Cantare” z akompaniamentem kapeli z ZDK (kilka członkiń „Ale Cantare” jednocześnie występuje w „Zamojszczyźnie” – stąd taka współpraca).
Ostatnim elementem programu scenicznego był koncert autorskich piosenek w stylu rap, które zaprezentował „Lisu ZTW”, czyli Konrad Lis z Młodzieżowej Rady Gminy Zamość.
Ale festyn to nie tylko występy sceniczne. Podczas tegorocznego Dnia Samorządu Terytorialnego, połączonego z Dniem Muzealnika, prezentowały się organizacje, kluby sportowe, stowarzyszenia i instytucje, działające na terenie Gminy Zamość. Były to: Uczniowski Klub Sportowy „Terminator” Wysokie (stoisko promocyjne pucharowo-medalowe i pokaz sceniczny), Aeroklub Ziemi Zamojskiej (stoisko w namiocie promocyjnym i pokaz szybowca „Pirat”), Stowarzyszenie Klub Abstynenta „Wiarus” (stoisko promocyjne), Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe GRYF Gmina Zamość (stoisko pucharowo-medalowe, blok konkursów sprawnościowych), Uczniowski Klub Sportowy „Azymut” Siedliska (organizacja pokazowego mini-biegu na radioorientację), Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką” (stoisko promocyjne, wystawa fotograficzna „Nasze Mamy”, wiele atrakcji towarzyszących), Młodzieżowa Rada Gminy Zamość („niepodległościowe” stoisko promocyjne), Uczniowski Klub Piłkarski SUCHOWICZTEAM Wólka Panieńska (stoisko promocyjne pucharowo-medalowe), Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ (stoisko promocyjne, wystawa rękodzieła, warsztaty plastyczne), Klub Honorowych Dawców Krwi PCK przy Urzędzie Gminy Zamość (stoisko promocyjne ze zdrowymi koktajlami owocowymi), Biblioteka Publiczna Gminy Zamość (stoisko promocyjne, konkurs literacki z nagrodami książkowymi).
W trakcie wydarzenia można było zwiedzić Regionalną Izbę Pamięci z przewodnikiem, obejrzeć plenerową wystawę starych maszyn do szycia z ekspozycji Izby oraz wystawę rękodzieła, przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiem. Panie współorganizowały również wystawę zdjęć swoich mam, pt.: „Nasze Mamy”. Najmłodsi mogli skorzystać z dmuchanych zamków, a Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość przeprowadził dla nich zabawy, animacje, warsztaty plastyczne i konkursy sprawnościowe. Na placu festynu GOK ustawił także miniwystawę prac plastycznych, wykonanych przez uczestników zajęć w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. Ponadto, wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w specjalnej grze terenowej, przygotowanej przez GOK, w której można było wygrać m.in. kubki promocyjne z herbem i flagą Gminy Zamość. Na placu pojawił się również wóz bojowy OSP Bortatycze, a strażacy ochotnicy co pewien czas „włączali” kurtynę wodną, z której z radością korzystały dzieci w tę słoneczną niedzielę.

GOK: AS i JK

Skip to content