Diecezjalno-Gminne Święto Plonów w Krasnobrodzie

Diecezjalno-Gminne Święto Plonów w Krasnobrodzie

Aż 19 sołectw z Gminy Zamość wysłało do Krasnobrodu swoje delegacje z wieńcami na Diecezjalno-Gminne Święto Plonów. Tak, jak trzy tygodnie temu na Dożynkach Powiatowych, delegacja Gminy Zamość była jedną z najliczniejszych podczas kolejnego wydarzenia dożynkowego w regionie. Na czele niemal 200-osobowej gminnej reprezentacji sołectw stanął Wójt Ryszard Gliwiński.

Dożynki Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, połączone z dożynkami Gminy Krasnobród, odbyły się 8 września 2019 r. Uczestnicy spotkali się przy Kaplicy Objawień na Wodzie, gdzie wspólnie odmówiono Różaniec w intencji rolników. Następnie 70 grup wieńcowych przeszło w procesji na plac kościelny przy świątyni pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi przyjechali z najodleglejszych zakątków diecezji. Delegację Gminy Zamość prowadził Wójt Ryszard Gliwiński w towarzystwie starostów tegorocznych dożynek Gminy Zamość: Agnieszki Machowskiej i Adama Herca. Gminne sołectwa i parafie, znajdujące się na jej terenie, reprezentowały następujące delegacje: z parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Czołkach – sołectwa Borowina Sitaniecka i Łapiguz; z parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Sitańcu – sołectwa Bortatycze, Bortatycze Kolonia, Chyża, Sitaniec, Sitaniec Kolonia, Sitaniec Wolica i Wysokie; z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku – sołectwa Lipsko i Lipsko Polesie, z parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego i Świętego Tomasza Apostoła w Zamościu – sołectwo Mokre; z parafii pw. św. Krzyża w Zamościu – sołectwo Pniówek; z parafii pw. św. Jacka w Płoskiem – sołectwo Siedliska; z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Żdanowie – sołectwa Żdanów i Żdanówek; z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Kosobudach – sołectwa Wierzchowiny i Wólka Wieprzecka; z parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Wielączy – sołectwo Zawada.
Podczas wydarzenia z koncertem wystąpił Zespół Folklorystyczny „Wójtowanie” z Krasnobrodu, a o godzinie 12:00 Hejnał Maryjny wykonała Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Kustosz Sanktuarium ks. proboszcz dr Eugeniusz Derdziuk powitał wszystkich przybyłych. Starostowie dożynek diecezjalnych, Anna Kuśmierczak z Gminy Bełżec i Mariusz Król z Gminy Zamość (mieszaniec Płoskiego), przekazali Gospodarzowi Dożynek J. E. ks. Bp dr Marianowi Rojkowi, Ordynariuszowi Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, chleb dożynkowy i wiązankę kwiatów. Następnie pod przewodnictwem ks. Biskupa odprawiono Mszę Świętą, w trakcie której odbyło się złożenie darów ołtarza i poświęcenie wszystkich wieńców dożynkowych. Ponadto, wszystkim zgromadzonym podziękowania złożył ks. Józef Bednarski – Diecezjalny Duszpasterz Rolników. Uroczystości religijne zakończyła procesja. Dalsza część Diecezjalno-Gminnego Święta plonów toczyła się na placu przy budynku Informacji Turystycznej, gdzie rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pierwsze miejsca zdobyły wieńce z Gminy Zamość, w kategorii wieńców tradycyjnych – wieniec Sołectwa Lipsko Polesie, w kategorii wieńców współczesnych – wieniec Sołectwa Siedliska. W trakcie odbywały się również występy zespołów i kapel ludowych, oraz wystawy rolnicza i sztuki ludowej.,

GOK: MM
Foto: Magda Misztal (GOK) i Zbigniew Pietrynko

Skip to content