Gmina Zamość na Przeglądzie Ludowym w Starym Zamościu

Aż 7 podmiotów wokalnych i 2 sekcje kulinarne reprezentowały Gminę Zamość podczas VII Międzygminnego Przeglądu Ludowego, który odbył się w niedzielę. 20 października 2019 r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu. Z nagrodą wróciła sekcja kulinarna Klubu Seniora „Kalinka” w Skaraszowie, a z wyróżnieniem grupa wokalna „Chyżanie”.

Przegląd Ludowy w Starym Zamościu miał charakter konkursowy z podziałem na trzy kategorie: rękodzieło, kulinaria i śpiew. Oceną przygotowanych kulinariów, prezentacji i występów zajęło się niezależne Jury w składzie: Katarzyna Figura z Zamojskiego Domu Kultury, Zdzisława Cyc – właścicielka renomowanej firmy gastronomicznej, Dominika Witkowska – prezes zarządu LGD „Ziemia Zamojska” i Joanna Patron, prowadząca pracownię i portal „W Ramach Sztuki”.
Do kategorii „kulinaria” z Gminy Zamość zgłosiły się następujące sekcje konkursowe: Koło Gospodyń Wiejskich w Chyżej, które przygotowało pierogi z kaszą gryczaną i mus z dyni, oraz Gminny Klub Seniora „Kalinka” ze Skaraszowa, prezentując kluski kudłate ze skwarkami i surówką z kiszonej kapusty oraz sernik z oreo. Miejsce na podium przypadło Klubowi Seniora „Kalinka”, którego wyroby pozwoliły wywalczyć III miejsce.
W kategorrii „śpiew” z Gminy Zamość wystartowali następujący wykonawcy: zespół „Chyżanie” z sołectwa Chyża, zespół „Kalinka” Gminnego Klubu Seniora w Skaraszowie, „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, zespół ludowo-obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec, „Białowolanki” z Białowoli oraz soliści Halina Bosiak i Maciej Wojtasiuk. Nasi śpiewacy rywalizowali z równie liczną grupą wykonawców z trzech innych gmin: Stary Zamość, Nielisz i Izbica. W ramach konkursu należało wykonać dwa utwory ludowe. Spośród naszych artystów poszczęściło się śpiewającym „Chyżanom”, którzy decyzją Jury odebrali wyróżnienie, co było dla grupy przyjemną niespodzianką, zwłaszcza że okazali się lepsi od wielu bardziej doświadczonych scenicznie faworytów. Wszyscy biorący udział w Przeglądzie Ludowym w Starym Zamościu otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy.

GOK: AS i JK

Celem Międzygminnego Przeglądu Ludowego była prezentacja i ożywienie lokalnego ruchu artystycznego. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury w Starym Zamościu.

Skip to content