II Festiwal Piosenki Biesiadnej w Zawadzie

II Festiwal Piosenki Biesiadnej odbył się w Gminie Zamość 11 sierpnia 2019 r. w Zawadzie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość. Festiwal prowadziła Katarzyna Kowanek – instruktor miejscowego zespołu „Czerwone Korale”, natomiast oficjalnego powitania i otwarcia dokonali: Anna Skorupka – kierownik „Czerwonych Korali” i Sylwester Dobromilski – sołtys i radny Rady Gminy Zamość. Jako pierwsza, nie biorąc udziału w konkursie, wystąpiła grupa „Czerwone Korale” jako „gospodarz” festiwalu. Następnie wszystkich uczestników i gości powitał Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość, po czym rozpoczęły się przesłuchania festiwalowe mające formę konkursu. Każdy z podmiotów wykonawczych mógł wykonać maksymalnie 2 utwory biesiadne. Występy oceniała komisja konkursowa złożona z przedstawicieli wszystkich podmiotów biorących udział w festiwalu, przyznając od 1 do 3 punktów dla najlepszych jej zdaniem formacji.
W ramach Festiwalu w Zawadzie w konkursie zaprezentowało się 9 wykonawców: Ireneusz Szewczuk (utwory: „Marina” i „Z tobą być”); Maciej Wojtasiuk („Wiązanka pieśni biesiadnych”); duet Maria Listopad i Maria Sadło – obie z zespołu „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej (utwory: „Matuś moja matuś”, „Płynie woda”); zespół wokalny „Canto” ze Starego Zamościa (utwory: „Siwy Koń”, „Używaj dziewczyno”); zespół muzyczny „Plejada” z Księżpola (utwory: „Rzeki Babilonu”, „Ciemna nocka nad doliną”); chór „Sitanianie” z Sitańca (utwory: „Marina”, „Casablanca”); zespół „Ogrodniczki” z Gminy Łabunie (utwory: „Oj, zagraj mi muzyko”, „Czerwone i bure”); zespół śpiewaczy „Udryczanki” z Udrycz (utwory: „Kocham kwiaty i ciebie”, „Ach ty Cyganko, zielone oczy twe”); Bronisław Markowicz (członek zespołu „Plejada”).
Gościem specjalnym festiwalu był zespół „Malina Folk” z Przybysławic w Gminie Garbów, który wystąpił z koncertem pieśni i piosenek ludowych. W czasie tego koncertu trwało ustalanie werdyktu. Nie obyło się bez dogrywki, bo po podliczeniu punktów był remis w walce o I miejsce. W rezultacie ustalono następujące wyniki konkursu II Festiwalu Piosenki Biesiadnej: I miejsce zajął zespół „Ogrodniczki”, II miejsce – Maciej Wojtasiuk, III miejsce – Ireneusz Szewczuk. Wyróżnienia otrzymali: chór „Sitanianie”, zespół „Plejada”, duet Maria Listopad i Maria Sadło, zespół Canto i Bronisław Markowicz. Nagrodę specjalną, przyznaną przez gospodarzy festiwalu, zespół „Czerwone Korale”, otrzymał zespół „Udryczanki”. Wszyscy wykonawcy za udział w festiwalu otrzymali pamiątkowe rzeźbione kufle ceramiczne i dyplomy. Wręczono też okazałe szklane statuetki w ramach podziękowań dla sponsorów, którzy otrzymali od organizatorów zaszczytny tytuł „Dobrodzieja II Festiwalu Piosenki Biesiadnej – Zawada 2019” – byli to: firma „Transport Ciężarowy i Handel – Krzysztof Matwij”, Ryszard Weremczuk – Prezes spółki „RYSTHERM sp. z o.o. sp. k.” i Radny Rady Gminy Zamość Piotr Dołba. Ponadto, szklane statuetki i tytuły „Dobrodziejów Festiwalu” trafiły również do Wójta Gminy Zamość i Starosty Zamojskiego, a także jedna zbiorowo do „gospodarzy” festiwalu, w szczególności do Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich, OSP i „Czerwonych Korali.
Odbyło się również wspólne śpiewanie znanych i lubianych utworów biesiadnych, do których gospodarze zaprosili wszystkich uczestników wydarzenia.
Na zakończenie do wspólnej zabawy zaprosił DJ Tony.
Organizatorami wydarzenia byli: grupa aktywnych mieszkańców sołectwa Zawada, w tym zespół „Czerwone Korale”, Sołtys i Rada Sołecka sołectwa Zawada, Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna w Zawadzie, przy wsparciu organizacyjnym Samorządu Gminy Zamość i Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

GOK

Skip to content