IV Festiwal TOTUS TUUS w Lipsku

Aż 14 wykonawców w kategoriach dzieci i młodzieży i 8 zespołów osób dorosłych zaprezentowało swoje pieśni w konkursie „IV Festiwalu TOTUS TUUS Pieśni Maryjnej i Religijnej – Lipsko 2019”, który odbył się 26 maja 2019 r. w Gminie Zamość. Po raz pierwszy organizatorzy wprowadzili nagrody finansowe (250 zł) za zajęcie I miejsca w jednej z 5-ciu kategorii. Jury przyznało 3 takie nagrody.

W tym roku Festiwal zorganizowano pod hasłem „Dzieci-Matce”. Patronat objęli: Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński i Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Rojek – Ordynariusz Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Festiwal miał charakter konkursu, w którym udział wzięły 22 podmioty wykonawcze, w tym 14 solistów i zespołów w kategoriach dzieci i młodzieży oraz 8 zespołów w kategorii dorośli. Miejscem prezentacji wokalnych był kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku /Gmina Zamość/. Wykonawców oceniało Jury w składzie: Beata Syczuk /przewodnicząca Jury/ – dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Zamościu oraz 2 przedstawicielki kadry tej placówki: Anna Cios i Agnieszka Brylewicz.
Już od godziny 9:20 trwały przesłuchania dzieci i młodzieży. Każdy z uczestników prezentował 2 utwory religijne, w tym co najmniej jeden maryjny. Ciekawostką jest fakt, że kategoria solistów została zdominowana przez młodych wokalistów ze Szkoły Podstawowej w Werbkowicach – przyjęto aż 5 zgłoszeń uczniów tej placówki w kategoriach do lat 12 i do lat 19. Jedynym solistą spoza szkoły w Werbkowicach, a zarazem jedynym męskim wokalistą, był Karol Niedźwiecki z Zamościa. Inna ciekawostka to zbieżność nazw zespołów – okazało się, że wśród przyjętych zgłoszeń są dwie formacje o nazwie „Iskierki”: młodzieżowa z Nielisza i dziecięca z Werbkowic. Natomiast, w kategorii „dorosłych” zabrakło zespołu ludowo-obrzędowego „Wesołe Gosposie” z Gminy Zamość, którego na kilka dni przed festiwalem „dopadły” przypadki losowe i niemożność skompletowania składu.
Dzieci młodzież występowali przed Mszą św. o 12:00, a dorośli po Mszy. Przed II częścią Festiwalu ogłoszono wyniki z części I i oficjalnie otwarto „IV Festiwal TOTUS TUUS” w Lipsku. Dokonali tego wspólnie ksiądz Tomasz Winogrodzki – proboszcz Parafii Lipsko, Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość i Jarosław Kalbarczyk – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość.
Po wszystkich przesłuchaniach konkursowych Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
• w kategorii „soliści – dzieci do lat 12” – I miejsca nie przyznano; II miejsce: Jagoda Musur /SP w Werbkowicach/; III miejsce: Izabela Obszyńska /SP w Werbkowicach/,
• w kategorii „soliści – młodzież do lat 19” – I miejsce: Julia Michalewska /SP w Werbkowicach/, która wykonała utwory Ave Maryja Jasnogórska i Noel; II miejsce: Martyna Drożdżak /SP w Werbkowicach/, III miejsca nie przyznano; wyróżnienie otrzymał Karol Niedźwiecki /Zamość/,
• w kategorii „zespoły, w tym duety – dzieci do lat 12” – wyróżnienie przyznano Scholi Dziewczęcej z Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku,
• w kategorii „zespoły, w tym duety – młodzież do lat 19” – przyznano 2 x I miejsca: 1) Schola Młodzieżowa z Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku, która wykonała utwory Maryjo, Matko mojego wezwania i Boże, Twa łaska, 2) ex aequo: zespół wokalny „Iskierki” /Nielisz/, który wykonał pieśni Mój ląd i Gdy klęczę przed Tobą; II miejsce: zespół wokalny „Melodyjki” /SP w Werbkowicach/; III miejsce: Schola z Parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Kosobudach,
• w kategorii „zespoły, w tym duety – dorośli” – I miejsca nie przyznano; przyznano 2 x II miejsca: 1) zespół „Udryczanki” /Gmina Stary Zamość/, 2) ex aequo: zespół „Czerwone Korale” z Zawady /Gmina Zamość/; III miejsce: zespół „Echo Lipska” z Lipska; wyróżnienie przyznano zespołowi „Baryton” z Parafii Lipsko.

Warto dodać, że gościem specjalnym tegorocznej imprezy była mocno już utytułowana żeńska formacja wokalna „Ale Cantare” z Płoskiego, prowadzona przez zamojską instruktorkę i wokalistkę Barbarę Rabiegę. Zespół wystąpił z koncertem na finał festiwalu ze specjalnym programem pieśni maryjnych w zachwycającym wykonaniu i w przepięknej aranżacji wokalnej.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały: Katolickie Radio Zamość, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i miesięcznik społeczno-kulturalny „Roztoczański Głos”.
Organizatorami Festiwalu byli: Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Lipsku, przy wsparciu organizacyjnym Samorządu Gminy Zamość, Gminnego Zakładu Obsługi Komunalnej, Stowarzyszenia kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ oraz grupy aktywnych mieszkańców Parafii Lipsko, w tym Koła Gospodyń Wiejskich i OSP Lipsko.

GOK: AS i JK

[button color=”” size=”” type=”” target=”” link=”https://gminazamosc.pl/wp-content/uploads/2019/05/Treść-protokołu-Festiwal-TOTUS-TUUS-2019.pdf”]Protokół[/button]

Skip to content