Srebrna Halinka

Wysokie i prestiżowe II miejsce zajęła w połowie sierpnia pieśniarka Halina Bosiak z Sitańca Kolonii /Gmina Zamość/ na ogólnopolskim Festiwalu „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Pani Halina, która od lat jest kierowniczką zespołu „Wesołe Gosposie”, zakwalifikowała się do tego festiwalu jako solistka już w maju. Ta sztuka udała się jedynie 6 wykonawcom z Lubelszczyzny. W sumie przez 5 dni festiwalu Jury przesłuchało aż 185 wykonawców z 11 województw.

A zaczęło się jeszcze w kwietniu od przeglądu w Suścu, który był jednocześnie regionalną eliminacją do Wojewódzkiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Lublinie /26.05.209/, ten z kolej stanowił ostatni szczebel eliminacji do dwóch ogólnopolskich festiwali ludowych: 53. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą i Festiwalu Folkloru Polskiego „53. Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Spośród kilku wykonawców z Gminy Zamość przez wszystkie szczeble eliminacji przeszła jedynie Halina Bosiak. I choć celem był Kazimierz, to niespodziewanie jurorzy zakwalifikowali ją do Bukowiny Tatrzańskiej razem z pięcioma innymi wykonawcami z Lubelszczyzny.
Festiwal Folkloru Polskiego „53. Sabałowe Bajania” – Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych rozpoczął się 10 sierpnia 2019 r. i trwał 5 dni. Wydarzenie zyskało wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przesłuchania konkursowe w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej przewidywały występy aż 185 wykonawców, w tym Haliny Bosiak. Daleka wyprawa i występ zwieńczone zostały sukcesem – Pani Halina zajęła II miejsce w kategorii „śpiew – solista dorosły”. To ogromny sukces tej wspaniałej i doświadczonej pieśniarki z Gminy Zamość.
Halina Bosiak w 1992 roku założyła zespół „Wesołe Gosposie”, który do dziś uświetnia swoimi występami wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne w Gminie Zamość, a także bierze udział w licznych przeglądach i konkursach na terenie całego kraju. Pani Halinka jest również wieloletnią szefową Koła Gospodyń Wiejskich, skupiających mieszkanki Sitańca Kolonii i Borowiny Sitanieckiej /Gmina Zamość/. Od dziecka pasjonuje się śpiewem, zwłaszcza pieśniami swojej mamy i babci. Śpiewa utwory kościelne, partyzanckie, kolędnicze, obrzędowe, w tym weselne, chrzcinowe, oczepinowe i ballady dożynkowe. Układa również wiersze i monologi na wszystkie okazje. Jako solistka dwukrotnie zdobyła tytuł laureata Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Ponadto, zajęła kolejno pierwsze i drugie miejsca w Przeglądach Pieśni Patriotycznych w Starym Zamościu. A z zespołem „Wesołe Gosposie” wielokrotnie występowała na festiwalach w Kazimierzu, w Aleksandrowie, w Lipsku, w Zwierzyńcu, w Krasnobrodzie, w Górecku oraz w kilku innych miejscach. W zespole śpiewa już 27 lat. Po tak licznych występach i sukcesach przyszedł czas na kolejne laury. Występ w dalekiej Bukowinie Tatrzańskiej po raz kolejny dał Pani Halinie okazję, by zmierzyć się z najlepszymi śpiewakami z różnych stron naszego kraju, i ponownie udowodnić sobie i innym, że upór i wieloletnia konsekwencja w realizacji swoich zamiłować przynoszą efekty i są doceniane nie tylko przez publiczność, ale i specjalistów w dziedzinie twórczości ludowej. Po ogłoszeniu werdyktu festiwalu w Bukowinie Tatrzańskiej radość była ogromna. Pierwszymi osobami, które cieszyły się razem z Panią Haliną były towarzyszące jej Edyta Zając z GOK-u i koleżanka z „Wesołych Gospoś”, Stanisława Roch. Serdeczności i komplementy napływały telefonicznie zewsząd jeszcze zanim „srebrna” Halinka zdołała wrócić do domu. Ponownie pieśniarka zyskała uznanie, promując przy okazji nie tylko Gminę Zamość, tym razem wśród rodowitych Górali – dzięki Pani Halince uczestnicy, jurorzy i organizatorzy konkursu w Bukowinie mogli poznać bliżej kulturę, tradycję i gwarę wywodzącą się z Zamojszczyzny.
Serdeczne gratulacje!!! Prosimy o więcej! Więcej o Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej można poczytać oraz obejrzeć galerię zdjęć na stronie www.sabalowebajania.pl.

GOK: EZ i JK

Skip to content