Wakacyjne spotkania z Uszatkiem w Izbie

Wakacyjne spotkania z Uszatkiem w Izbie

W Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość w Wysokiem wakacyjny lipiec 2019 r. minął pod kątem wakacyjnych spotkań dla dzieci pod hasłem „Miś Uszatek”. Historia pluszaka o klapniętym uszku zaabsorbowała cykl piątkowych spotkań w Izbie.

W ramach lipcowych spotkań dzieci własnoręcznie szyły misia, ale na początku przeczytały książeczkę, pt. „Miś Uszatek”, autorstwa Czesława Janczarskiego. Przygody misia tak się spodobały, że wszyscy by chcieli mieć taką maskotkę. Za radą i z pomocą opiekunki obiektu, Wandy Szpuga z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem, dzieci zgodziły się, że na pamiątkę przeczytanej historii wspólnie uszyją w Izbie pluszowego Misia.
Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem gromadzi dawne sprzęty i narzędzia. Pani Wanda podczas zajęć z dziećmi często wykorzystuje eksponaty zebrane w Izbie na potrzeby prowadzonych spotkań. W ten sposób najmłodsi mogą zapoznać się z działaniem i zastosowaniem dawnych narzędzi. Tym razem podczas szycia misia, oprócz użycia igły z nitką, dzieci miały sposobność poznać działanie zabytkowej maszyny do szycia marki Singer z lat 40-tych XX w. Maszyna znajduje się na stanie Izby od ponad 10 lat i mimo upływu czasu (ma już ok. 80 lat) jest w pełni sprawna, chociaż „na pedał”. Szycie pamiątkowej maskotki – misia, przy pomocy dawnej maszyny do szycia, pokazuje dzieciom jak kiedyś ich babcie radziły sobie w codziennym życiu bez używania prądu, elektroniki czy komputera.
Po miesiącu wytrwałej pracy w każdy piątek powstał Miś Uszatek i prezentuje się imponująco. Ma aż 170 cm wzrostu, jest miły i puszysty, i oczywiście ma „klapnięte uszko”. Każde spotkanie umilał dzieciom słodki poczęstunek – swojskie lody, piernik, placki na sodzie, a na finał lipca zorganizowano grill. Wszystkich miłośników wiejskich wakacyjnych wrażeń i starych sprzętów zapraszamy do zwiedzania Regionalnej Izby Pamięci Gminy Zamość w Wysokiem w czwartki, piątki i soboty, w godz. 12.00 – 18.00.

Agnieszka Kwoka (KGW Wysokie)

Skip to content