XXIV Festiwal Pieśni Maryjnej w Górecku – Dąbrowie

W dniu 4 sierpnia 2019 r. odbył się XXIV Festiwal Pieśni Maryjnej „Górecko – Dąbrowa 2019” pod patronatem J. E. Ks. Biskupa Mariana Rojka. Swój udział w nim zadeklarowało ponad 30 amatorskich, ludowych zespołów śpiewaczych i chórów z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, w tym pięć z Gminy Zamość. Wspaniałe występy naszych reprezentantów zaowocowały brawami i nagrodami. Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Wesołe Gosposie” i zespół „Czerwone Korale” doceniono wyróżnieniami, a Chór „Sitanianie” najwyższą nagrodą „Złotym Różańcem”.
Organizatorem festiwalu była parafia pw. św. Stanisława Bpa w Górecku Kościelnym, a współorganizatorem Urząd Gminy Aleksandrów.
Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 Eucharystią w Sanktuarium św. Stanisława w Górecku, skąd uczestnicy udali się na polanę przed amfiteatrem w Górecku-Dąbrowie. Prezentacja wykonawców trwała od godziny 12:00 do 14:00. Każdy z nich wykonywał pieśń maryjną i pieśń dowolną.
Wykonawcy z Gminy Zamość zaprezentowali się w następującym repertuarze: Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii – „Dobra Matko i Królowo” i „Oj zagrajże mi zagraj”, Chór Sitanianie z Sitańca – „Miłosierna Matko Boża” i „Kraj rodzinny Matki mej”, Zespół Śpiewaczy „Białowolanki” z Białowoli – „Maryjo Tyś naszą nadzieją” i „Rozkwita róża”, Zespół „Echo Lipska” z Lipska – „Maryjo Bądź Pozdrowiona” i „Jest taki kraj”, Zespół Śpiewaczy „Czerwone Korale” z Zawady –„Ave Maria Jasnogórska” i „Bogurodzica”.
Festiwal prowadziła Ewa Maciocha z UG Aleksandrów, a występom zespołów przysłuchiwało się jury w składzie: Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie – przewodniczący jury, ks. Sławomir Korona i ks. Krzysztof Hawro. Występy były oceniane pod kątem zgodności repertuaru z wymogami regulaminu, interpretacji utworów, poprawności wokalnej, wykonania (żywego, radosnego, energicznego) i ogólnego wyrazu artystycznego.
Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najlepszym zespołom przyznano symboliczne nagrody – Złote, Srebrne i Bursztynowe Różańce.

Poniżej przedstawiamy wyniki rywalizacji zespołów.
W kategorii zespołów występujących z akompaniamentem:
Złoty Różaniec – Chór Sitanianie z Sitańca
Srebrny Różaniec – Zespół Folklorystyczny „Wójtowianie” z Krasnobrodu
Bursztynowy Różaniec – Zespół Wokalny „Pasja” z Lubyczy Królewskiej
Wyróżnienia: Zespół „Grabowiczanki” z Grabowicy, Zespół „Czerwone Korale” z Zawady, Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii.

W kategorii zespołów występujących a cappella:
Złoty Różaniec – Zespół Śpiewaczy „Kocudzanki” z Kocudzy
Srebrny Różaniec – Chór Kameralny „Lucus” z Łukowej
Bursztynowy Różaniec – Zespół Śpiewaczy „Olszanka z kapelą” z Wólki Łosinieckiej
Wyróżnienia: Chór „Stanislaus” Parafii Górecko Kościelne oraz Grupa Wokalna „AKORD” z Radecznicy.

Festiwalowi towarzyszył piknik rodzinny, w trakcie którego można było degustować potrawy przygotowane przez panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, liczne konkursy, loteria i wioska Indian. Gwiazdą wieczoru był zespół VOX.

GOK

Skip to content