Lipsko Polesie z wieńcem na Jasną Górę

Lipsko Polesie z wieńcem na Jasną Górę

Delegacja mieszkańców Sołectwa Lipsko Polesie wraz z proboszczem Parafii Lipsko, księdzem Józefem Bednarskim, diecezjalnym duszpasterzem rolników, reprezentowali Gminę Zamość i Diecezję Zamojsko-Lubaczowską na Ogólnopolskich Dożynkach Jasnogórskich. Piękny i ogromny wieniec dożynkowy z Lipska Polesia przykuwał uwagę każdego.

Powodem zaproszenia Delegacji Sołectwa Lipsko Polesie z wieńcem na tegoroczne Dożynki Jasnogórskie było zwycięstwo lipskiego wieńca w ubiegłorocznym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Przypomnijmy, rok temu w Krasnobrodzie (8.09.2019) podczas diecezjalnego Święta Plonów w konkursie wieńców wygrały 2 sołectwa z Gminy Zamość: Lipsko Polesie w kategorii „wieniec tradycyjny” oraz Siedliska w kategorii „wieniec nowoczesny”.
Ogólnopolskie doroczne Święto Dziękczynienia Bogu za plony w Częstochowie ma wieloletnią tradycję. W tym roku uroczystość odbyła się w dniach 5-6 września 2020 r. Pierwsze takie dożynki jasnogórskie odbyły się w 1982 r. Całe przedsięwzięcie organizowane jest przez Krajowe Duszpasterstwo Rolników. Tegoroczne dożynki odbyły się pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii”.
Kilkuosobowa Delegacja Gminy Zamość przyjechała do tronu Jasnogórskiej Pani w niedzielę nad ranem, dzięki czemu jej członkowie mieli okazję uczestniczyć w odsłonięciu obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Grupa uczestniczyła następnie w plenerowej Mszy świętej na jasnogórskich błoniach, której przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Sołtys Lipska Polesia, Stanisław Czochra, wraz z małżonką uczestniczyli w procesji z darami, składając na ręce księdza arcybiskupa chleb i kosz z płodami ziemi jako symbolami podziękowania za tegoroczne plony.
W głównych uroczystościach uczestniczył również Prezydent RP Andrzej Duda, który zwracając się do rolników podziękował im za zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w trakcie pandemii.
Po zakończeniu Mszy św. odbyła się prezentacja wieńców dożynkowych. Największą uwagę i podziw budził rzecz jasna okazały wieniec Sołectwa Lipsko Polesie. Dominował nad innymi przede wszystkim wysokością, miał w pionie 205 cm, a w poziomie 115 cm. Aby go przetransportować z Gminy Zamość do Częstochowy niezbędne okazało się użycie przyczepki, ponieważ żaden autokarowy bagażnik nie był w stanie zmieścić całej konstrukcji nawet po demontażu górnej korony o wysokości 65 cm. Na szczęście dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu różnych osób, firm i instytucji, wszelkie trudności zostały przezwyciężone, a cała ekspedycja zakończyła się pomyślnie.

GOK: KS i JK

Skip to content