W radiu na żywo o wysockiej Izbie Pamięci

W radiu na żywo o wysockiej Izbie Pamięci

W piątkowym przedpołudniowym programie Katolickiego Radia Zamość dnia 17 lipca 2020 r. część czasu antenowego poświęcono Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem (Gmina Zamość). Na żywo o ekspozycji i funkcjonowaniu obiektu opowiadała Wanda Szpuga – opiekunka i inicjatorka muzealnego przedsięwzięcia, które po latach stało się jedną z ciekawszych wizytówek Gminy Zamość.

Podczas audycji na żywo słuchacze mogli dowiedzieć się jakie były początki Izby, skąd wziął się pomysł i jak rozwijała się jego realizacja na przestrzeni lat. Fakty przeplatane były ciekawymi anegdotami, zaś tematem, który został szczególnie szeroko omówiony były żniwa. Nawiązując do zbliżającej się pory zbiorów i święta plonów, opisany został szczegółowo przebieg oraz zwyczaje towarzyszące tradycyjnym polskim żniwom. Do tej sentymentalnej podróży w czasie dołączyli również słuchacze biorący udział w części konkursowej. Pytania dotyczyły eksponatów z wysockiej Izby, w szczególności kiczakownicy, cepa oraz stępy i stępora. Jak się okazało, pasjonatów historii i tradycji nie brakuje wśród słuchaczy – wszystkie zagadki udało się rozwiązać.

Nagrania można wysłuchać w internecie: https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/13567,eksponaty-w-regionalnej-izbie-pamieci-w-wysokiem?fbclid=IwAR2zwGA0mVSVhqFhKR4JgkDN1zCfJSRpYPFTfmCploZMTAZv2n0tOkjvADU

Zapraszamy do zwiedzania Regionalnej Izby Pamięci w każdy czwartek (w sezonie wakacyjnym) od 14:00 do 18:00, a także w piątki i soboty w godzinach 12:00-18:00. Możliwe jest również zwiedzanie w innych dniach i godzinach po wcześniejszym zapytaniu telefonicznym – tel. 517 830 582.
Więcej o Izbie na stronie internetowej: https://gminazamosc.pl/izba/ lub http://gok.gminazamosc.pl/regionalna-izba-pamieci-w-wysokiem/

GOK: Małgorzata Wołoszyn i Jarek Kalbarczyk

 

Skip to content