GMINA ZAMOŚĆ i WYGRANA NA DOŻYNKACH POWIATOWYCH

GMINA ZAMOŚĆ i WYGRANA NA DOŻYNKACH POWIATOWYCH

Dożynki Powiatowo-Gminne Powiatu Zamojskiego i Gminy Sitno odbyły się w niedzielę, 22.08.2021 r. w Sitnie. Z powodu ograniczeń związanych ze stanem epidemii Covid-19, każdą gminę z terenu Powiatu Zamojskiego mogły reprezentować maksymalnie dwa sołectwa, jedno z wieńcem tradycyjnym, drugie z wieńcem współczesnym (za wyjątkiem Gminy Sitno, która była w tym roku gospodarzem dożynek powiatowych). Naszą gminną delegację, oprócz reprezentacji sołectw Lipsko Polesie i Płoskie, swoją obecnością wsparli Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński oraz Michał Budzyński – Radny Rady Gminy Zamość i zarazem Sołtys Sołectwa Borowina Sitaniecka. Jeden z wieńców z Gminy Zamość okazał się najlepszy w konkursie.

Z Gminy Zamość wieniec tradycyjny zaprezentowało Sołectwo Lipsko Polesie, a współczesny wykonali mieszkańcy Sołectwa Płoskie. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przejścia korowodu delegacji sołeckich i gminnych z wieńcami, chlebami i koszami płodów rolnych, na teren odbywania się uroczystości dożynkowych. Tu wręczone zostały odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. W gronie osób odznaczonych znalazło się dwóch mieszkańców Gminy Zamość: wspomniany Michał Budzyński i Zenon Kozioł z Wólki Wieprzeckiej.

Następnie odprawiono polową Mszę św., koncelebrowaną przez Księdza Biskupa dr Mariana Rojka – Ordynariusza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz Księdza Krzysztofa Radyka – proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Horyszowie Polskim (Gmina Sitno). Po zakończonej Eucharystii odbyło się podsumowanie konkursu na wieniec dożynkowy. W jego ramach komisja konkursowa obejrzała łącznie 41 wieńców, oceniając je w dwóch kategoriach: najpiękniejszy wieniec tradycyjny i najpiękniejszy wieniec współczesny. W tej pierwszej kategorii jurorzy docenili kunszt, estetykę i wysoki artyzm wianka, który powstał w Gminie Zamość. W kategorii wieniec tradycyjny I miejsce zajęło Sołectwo Lipsko Polesie. Zwycięstwo jest jednocześnie zaproszeniem do reprezentowania całego Powiatu Zamojskiego na Dożynkach Wojewódzkich, które zaplanowano na dzień 12.09.2021 r. w Gminie Lubycza Królewska.

GOK: AS i JK

Skip to content