Kabaret z Łapiguza na Stadionie Narodowym

Kabaret z Łapiguza na Stadionie Narodowym

„Taka Potrzeba”, kabaret z Gminy Zamość, wystąpił w Warszawie na stadionie PGE Narodowy, reprezentując głównie Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiguzie, ale zarazem całą Lubelszczyznę, w tym i Zamojszczyznę. W sobotę, 25 września 2021 r., w obiektach PGE Narodowego odbył się finał ogólnopolskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni”. Kabaret z Łapiguza otrzymał zaproszenie do występu, wygrywając w sierpniu głosowanie SMS w związku z występem na Rynku Wielkim w Zamościu w ramach wojewódzkich eliminacji konkursu artystycznego, będącego częścią składową Festiwalu.

Finał ogólnopolskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich „Polska Od Kuchni” odbył się 25.09.2021 r. na warszawskim PGE Narodowym. Na tym wyjątkowym wydarzeniu Gmina Zamość miała swoją kilkuosobową reprezentację w postaci Kabaretu „Taka Potrzeba” z Koła Gospodyń Wiejskich w Łapiguzie, który otrzymał zaproszenie dzięki zwycięstwu podczas eliminacji wojewódzkich, jakie odbyły się w dniu 7 sierpnia 2021 r. na Rynku Wielkim w Zamościu. Kabaret otrzymał wówczas akredytację do występu na warszawskim stadionie PGE Narodowy. Kabareciarze specjalnie na tę okazję przygotowali 5-minutowy skecz. To nie wiele, ale inni zaproszeni artyści mieli dokładnie tyle samo czasu na występ. Scenę ustawiono w Sali Biznesu, gdzie mieści się ok. 1000 osób. Stawiły się tam reprezentacje wszystkich 16 województw i kilkudziesięciu zaproszonych delegacji Kół Gospodyń Wiejskich z całego kraju. Zmagania konkursowe odbyły się w następujących kategoriach: Miss Wdzięku, Kulinaria, Działania Artystyczne, Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa. Każde z Kół Gospodyń Wiejskich dostało do dyspozycji stolik na rozłożenie swoich wyrobów i dzieł. Jedynie zespoły, prezentujące się na scenie, takich stoisk nie otrzymały, ale dzięki pomysłowości członków kabaretu „Taka Potrzeba”, zajęli oni stoisko koła, które nie stawiło się na festiwalu. Grupa została zaopatrzona w stosowne materiały promocyjne przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość. Dzięki temu mogli zaprezentować naszą Gminę i zamojskie Roztocze na prestiżowym wydarzeniu i w wyjątkowym miejscu. Wszystko odbyło się bez kolizji z zaplanowanym występem. Województwo lubelskie było na początku listy alfabetycznej podmiotów występujących więc kabaret z Gminy Zamość zaprezentował się na scenie już jako druga formacja w kolejności. Skecz, pt. „Sytuacja Rodzinna” wzbudził masę śmiechu. Jednym z kabareciarzy jest Sołtys Sołectwa Łapiguz, który w skeczu zagrał kobietę w czerwono-pomarańczowej peruce. Ten najstarszy „chwyt” kabaretowy znowu zadziałał, wzbudzając falę śmiechu. Sama treść skeczu też rozbawiła publiczność. Występ kabaretu „Taka Potrzeba” zarejestrowano cyfrowo i umieszczono na facebookowym profilu Sołectwa Łapiguz. Po występie kabareciarze mieli sporo czasu, aby zająć się stoiskiem promocyjnym, zresztą jedynym tego rodzaju, rozdając gminne foldery, przewodniki i broszury. W niedługim czasie praktycznie wszystkie materiały zniknęły ze stolika. Stoisko odwiedziła również sympatyczna Ewa Szałachwiej – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Pani Ewa otrzymała od kabareciarzy zestaw gminnych materiałów promocyjnych i album fotograficzny „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” wraz z piękną dedykacją.
Na warszawskim finale ogólnopolskiego Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich obecni byli m.in. wójtowie niektórych gmin, towarzysząc delegacjom Kół z całego kraju, których było na PGE Narodowym bardzo dużo. Jako województwo Lubelszczyzna (w tym także Zamojszczyzna) wypadła całkiem nieźle, a Gmina Zamość i KGW Łapiguz również wypadły bardzo pozytywnie i na wesoło. Wieczorem, po godzinie 19:00, odbył się końcowy koncert, pt. „Roztańczony PGE Narodowy”, na którym wystąpiła plejada gwiazd muzyki disco, m.in. Zenek Martyniuk z zespołem „Akcent”, Marcin Miller z zespołem „Boys”, Ronnie Ferrari, „Weekend”, „Top Girls”, „Cleo”, „MIG”, „Jorrgus”, „Miły Pan”, „Blonsky”, „Łobuzy” oraz legendarny wokalista Thomas Andres & „Modern Talking Band”.

Tekst, foto: KGW Łapiguz: JS, MS. Red. GOK: JK

Skip to content