Międzysołeckie dożynki w Białobrzegach

Międzysołeckie dożynki w Białobrzegach

W niedzielę, 22 sierpnia 2021 r., odbyły się międzysołeckie dożynki w Białobrzegach. Składową tego wydarzenia były m.in. obchody jubileuszu 15-lecia białobrzeskiego Koła Gospodyń Wiejskich. Najpierw uroczyście poświęcono wieńce oraz uhonorowano Jubilatki, a potem rozpoczęła się część festynowa, w której znalazły się m.in. koncerty gminnych i lokalnych artystów, gry i zabawy sportowe, animacje dla dzieci, pokazy cyrkowe, dmuchane zamki, pokazy strażackie i wiele innych atrakcji. To była bardzo pogodna i udana niedziela w Białobrzegach.

Dożynki międzysołeckie były okazją do integracji i wspólnej zabawy, zwłaszcza dla mieszkańców Białobrzeg i sąsiednich Bortatycz. Te dwa sołectwa zaprezentowały tego dnia swoje wieńce dożynkowe i stoiska sołeckie, zgłoszone do konkursów w ramach „Zdalnych Dożynek Gminy Zamość 2021”. Spotkanie rozpoczęło się powitaniem zebranych gości na placu przed altaną przy świetlicy w Białobrzegach. Następnie uhonorowano członkinie KGW w Białobrzegach z okazji jubileuszu 15-lecia działalności Koła. Panie otrzymały okolicznościowe upominki i wysłuchały podziękowań z życzeniami dalszej pomyślności. Dla jubilatek zaśpiewała także utalentowana Amelia Borkowska, uczestniczka IV edycji telewizyjnego programu „The Voice Kids”. Młoda wokalistka wykonała piosenki w języku polskim i angielskim, a za swój występ zebrała gromkie brawa. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część z udziałem m.in. księży i Wójta Gminy Zamość. Przez plac przemaszerował mini-korowód z wieńcami dożynkowymi i tradycyjnym darem chleba, które następnie zostały poświęcone przez Proboszcza parafii Sitaniec, ks. Janusza Wyłupka. Wieńce i chleby ustawiono następnie po bokach altany, która pełniła w tym dniu rolę sceny. Podczas występów można było je podziwiać w pełnej krasie. Tym razem publiczność wysłuchała koncertów dwóch gminnych zespołów. Swoje aranżacje znanych przebojów zaprezentowali Panowie z grupy „ShowMen Szopinek”, a w bardziej klasycznym repertuarze przedstawiło się zgromadzonym żeńskie „Ale Cantare” z Płoskiego. Nieopodal altany zlokalizowano dożynkowe stoiska sołeckie, które również cieszyły oko pomysłowymi dekoracjami, zachęcając jednocześnie smakowicie wyglądającymi swojskimi wyrobami spożywczymi, wypiekami i przetworami.
Festyn to oczywiście moc atrakcji dla każdego, ale najwięcej dla najmłodszych uczestników. Dzieci, które bawiły się w Białobrzegach, z całą pewnością nie miały okazji do nudy, zwłaszcza podczas występu Cyrku Focus. Akrobacje, popisy zwierzaków i występ klauna Maniusia doskonale umilały najmłodszym niedzielne popołudnie. Jakby tego było mało, to na dzieci czekała cała strefa animacji, z których korzystały przez cały czas. Obok dmuchanych zamków swoje stoisko z zagadkami, konkursami i kręceniem balonów ulokował Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość. Pod tym samym dachem namiotu miał miejsce kącik dziewczęcy, gdzie odbywało się zaplatanie tęczowych warkoczyków z syntetycznych włosów – hit tegorocznego lata w kurortach całej Polski.
Tymczasem na placu przed świetlicą odbył się strażacki pokaz ratownictwa powypadkowego, w tym cięcia wraku pojazdu celem wydostania „poszkodowanego” kierowcy – ten ćwiczebny spektakl był udziałem dobrych sąsiadów z pobliskiego OSP Bortatycze. Podziękowania należą się tu firmie ZamZłom z Zamościa, która udostępniła stary samochód do pocięcia, a także specjalne słowa wdzięczności ze strony Sołtysa i Rady Sołeckiej płyną również do Mateusza Flisa z Białobrzeg, który na potrzeby festynu za pomocą prywatnej lawety przywiózł i odwiózł to auto.
Podsumowując, pozostaje tylko powrócić do pięknego jubileuszu i pogratulować Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Białobrzegach, że mimo święta, tak aktywnie włączyły się we współorganizację międzysołeckich dożynek razem z koleżankami z KGW Bortatycze, które kilka tygodni wcześniej też świętowały jubileusz swojego Koła. Gospodarze festynu dziękują wszystkim, którzy przyczynili do realizacji tak udanej wspólnej zabawy, nie zapominając o podziękowaniach dla wszystkich uczestników letniego spotkania przy świetlicy, którzy uświetnili wydarzenie swoją obecnością.

UGZ: JS, GOK: JK
foto: UGZ, GOK

Skip to content