Regionalna Izba Pamięci otwarta

Regionalna Izba Pamięci otwarta

Skoro Rząd pozwolił w lutym otworzyć muzea i galerie sztuki, to i Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem k/Zamościa ponownie udostępnia swą ekspozycję do zwiedzania. Oczywiście, obowiązuje reżim sanitarny i ograniczenie liczby zwiedzających do 1 osoby na 15 m2. Zapraszamy do Wysokiego na darmową podróż w czasie do dawnej, ludowej, zamojskiej wsi i nie tylko.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2021 r. zezwoliło na otwarcie muzeów i galerii sztuki w ścisłym reżimie sanitarnym oraz z limitem zwiedzających wynoszącym 1 osobę na 15 m2. Biorąc więc pod uwagę dostępny metraż obiektu, maksymalnie w Izbie może przebywać 30 osób zwiedzających w podziale na dwie kondygnacje. Można więc ponownie zaprosić do zwiedzania ekspozycji, zgromadzonej w wysockim obiekcie w Gminie Zamość (ok. 8 km od centrum Starego Miasta w Zamościu). Zwiedzanie Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem zawsze było darmowe i póki co nadal jest, chociaż w przyszłości niewykluczone jest wprowadzenie płatnej oferty.
Podczas „zamknięcia” obiektu Izba „żyła” i w konsekwencji kolekcja nawet się poszerzyła – przybyło kilka stylowych, staromodnych mebli oraz obrazów. Zamknięcie było również czasem na katalogowanie zbiorów oraz szukanie pomysłów i inspiracji do dalszej działalności. Alternatywą do tradycyjnego zwiedzania było zwiedzanie wirtualne, polegające na publikacji filmów i fotorelacji prezentujących dawne życie wsi oraz wybrane eksponaty spośród zgromadzonych w Izbie. Materiały te cały czas są dostępne w mediach społecznościowych Regionalnej Izby Pamięci oraz na kanale YouTube. Warto tu wspomnieć, że ekspozycję Izby nieustannie gromadzi od lat społeczność lokalna skupiona wokół miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, wspomagana znacząco przez Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką”. Swój niewymierny udział w tym procesie ma również OSP Wysokie.
Trwa także rozbudowa kompleksu. Przejeżdżając obok nie sposób nie zauważyć nowych budynków stodoły oraz kuźni, które mają być otwarte jeszcze w 2021 roku, tworząc razem Centrum Kultury Dawnej. W ramach rekreacji na świeżym powietrzu, mieszkańcy i goście będą mogli również skorzystać z pobliskich przyrządów do ćwiczeń. Siłownia zewnętrzna powstała tuż obok Izby w ramach programu Fundusz Sołecki Sołectwa Wysokie. Izba docelowo zaoferuje więc, oprócz zwiedzania, atrakcyjne miejsce spotkań plenerowych, zwłaszcza w sezonie wiosna-jesień. Pod chmurką z łatwością można przestrzegać obowiązujących obostrzeń.
Miejmy nadzieję, że jak co roku w Regionalnej Izbie Pamięci będzie można skorzystać z oferty warsztatów kulinarnych i rękodzielniczych, jak również spotkań z tradycją przy ognisku lub w altanie przy wolno stojącym murowanym piecu chlebowym. Póki co jednak, cieszmy się z możliwości zwiedzania tego niepowtarzalnego „miejsca z duszą”, gdzie historia, tradycja i ludowość regionu są na wyciągnięcie ręki.

Godziny otwarcia Regionalnej Izby Pamięci – Wysokie 84, k/Zamościa:

Czwartek (lipiec, sierpień) w godz. 14:00 – 18:00

Piątek (luty, marzec, grudzień): w godz. 13:00 – 16:00
Piątek (kwiecień, październik, listopad): w godz. 13:00 – 17:00
Piątek (maj, czerwiec-wrzesień): w godz. 12:00 – 18:00

Sobota (luty, marzec, grudzień): w godz. 13:00 – 16:00
Sobota (kwiecień, październik, listopad): w godz. 13:00 – 17:00
Sobota (maj, czerwiec-wrzesień): w godz. 12:00 – 18:00

W styczniu obiekt jest zamknięty, a ostatnim dniem zwiedzania w tym roku jest 11 grudnia 2021 r.

GOK: Małgorzata Wołoszyn i Jarek Kalbarczyk

Skip to content