Szczęśliwa 13-tka dla „Ale Cantare”

Tylko 13 chórzystek (plus Dyrygentka Barbara Rabiega) wystarczyło zespołowi „Ale Cantare” do zajęcia II miejsca i zdobycia Srebrnego Dyplomu w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów On-line „O Crux Ave”, zorganizowanym w odległym mieście i gminie Wysoka w północno-zachodniej Wielkopolsce. Wierzymy, że przy pełnym składzie byłoby „złoto”, a może nawet Grand Prix. Zespół z Płoskiego w Gminie Zamość ponownie znalazł się w doborowym towarzystwie, reprezentującym bardzo wysoką kulturę muzyki chóralnej w Polsce, zdobywając zarazem wysokie noty, co jest ogromnym sukcesem naszych wokalistek.

II Ogólnopolski Konkurs Chórów On-line „O Crux Ave” – Wysoka 2021 to propozycja konfrontacji zespołów w obszarze muzyki pasyjnej. Utwory chóralne, których tematyką jest męka i śmierć Chrystusa na krzyżu, są nośnikiem wyjątkowych doznań z ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Konkurs odbył się 5 kwietnia 2021 r. na podstawie przesłuchań nadesłanych nagrań video, które wcześniej przeszły przez sito kwalifikacji. Organizatorami byli Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Różańcowej w Wysokiej, Ośrodek Upowszechniania Kultury w Wysokiej, Miasto i Gmina Wysoka oraz Polska Agencja Muzyczna. Formuła on-line zgromadziła łącznie 27 zespołów chóralnych z całej Polski, rywalizujących w 7 kategoriach. „Ale Cantare” zakwalifikowało się do konkursu w kategorii chórów żeńskich. W Jury zasiadali wybitni polscy dyrygenci, chórmistrzowie i pedagodzy: prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prof. dr hab. Stanisław Krawczyński z Akademii Muzycznej w Krakowie i prof. dr hab. Janusz Stanecki z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wydarzenie wsparł Polski Związek Chórów i Orkiestr oraz sponsorzy. Nasz gminny zespół „Ale Cantare” zgłosił do konkursu filmik z własnych zasobów, zarejestrowany podczas jednego z wyjazdowych występów w kościele na Podkarpaciu. Zgłoszone do Wysokiej utwory to „Vere languores nostros” Antonio Lotti’ego i „Stabat Mater” Giuseppe Tartini’ego – te same, które przyniosły zespołowi I miejsce i statuetkę „Złotego Pasma” w grudniu ubiegłego roku na XII Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni. Tym razem również zrobiły wrażenie, co poskutkowało zajęciem II miejsca przez „Ale Cantare” i zdobyciem „Srebrnego Dyplomu” w bardzo licznie obstawionej kategorii chórów żeńskich. Na występie, którego rejestracja przyniosła zespołowi tyle laurów, śpiewało zaledwie 13 chórzystek (niepełny skład) pod dyrekcją Barbary Rabiegi, a mimo okrojonego składu poziom artystyczny sięgnął niemal najwyższych szczytów. Pozostaje nam tylko domyślać się, że pełny skład dałby formacji jeszcze większy sukces.
GRAND PRIX i Nagrodę Specjalną za najwyższy poziom artystyczny zgarnął w Wysokiej Międzyszkolny Chór Żeński przy III LO w Białymstoku. W całym konkursie w Wysokiej rywalizowały chóry z Gorlic, Jordanowa, Lublina, Warszawy, Strzyżowa, Sokolników Las, Krakowa, Gostynina, Bydgoszczy, Osiecznej, Katowic Zadolu, Rzeszowa, Poznania, Białegostoku, Świnoujścia, Wielunia, Czudecu, Chorzowa, Gdańska i Płoskiego w Gminie Zamość.

 

Skip to content