Wakacje 2021 z GOK-iem – podsumowanie

Tegoroczne „Wakacyjne spotkania z GOK-iem!” odbywały się na terenie trzech obiektów, zarządzanych przez GOK Gminy Zamość: w Gminnym Ośrodku Kultury (Wysokie 154), w Regionalnej Izbie Pamięci (Wysokie 84) i na ORLIKU (Żdanów 124). Cykl przeróżnych działań, cyklicznych i jednorazowych, trwał 9,5 tygodni – od 1 lipca do 5 września 2021 r.

W poniedziałki i piątki w godz. 9:00 – 12:00 chętni mogli pograć w piłkę lub inne gry na ORLIKU w Żdanowie pod okiem animatora z GOK-u, natomiast po południu przez cały tydzień na kompleksie dyżurował Opiekun obiektu, który również udostępniał boiska i piłki. We wtorki i środy wakacyjne spotkania odbywały się w siedzibie GOK-u w Wysokiem – tu uczestnicy pod okiem instruktor Agnieszki Tor wykonywali zajęcia plastyczno-rękodzielnicze w kreatywny sposób m.in. w postaci żeńskich i męskich bransoletek szytych koralikami, kolorowe zawieszki, recyklingowe doniczki na zioła, barwne pawie czy dekoracyjne zawieszki na ścianę. Ponadto, uczestnicy spotkań uczyli się m.in. kroków „Jerusalema”tańca, który „opanował” świat – rytmiczna muzyka, ciekawy układ i masa pozytywnej energii przydały się w tak trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Naukę układu tanecznego dzieci prowadziły pod okiem instruktora zajęć taneczno-ruchowych, Agnieszki Tor. Podczas zajęć plastycznych pod okiem animator Ewy Miąsik uczestnicy wykonywali barwne wiatraczki, kolorowe kotki i sprężynkowate kwiaty. Dzieci w przerwach brały udział w grach i zabawach sprawnościowych. W ramach cyklu „Oswojone Kompy i Nety” odbyło się szkolenie dla seniorów z podstaw obsługi komputera i użytkowania internetu, prowadzone przez Edwarda Osiewicza z GOK-u. Natomiast w cyklu „spotkań z fantastyką” gry planszowe dla uczestników poprowadził Konrad Serafin z Klubu Miłośników Gier i Fantastyki „Gildia Łowców” z Lipska. Z kolei czwartki „Wakacyjnych spotkań z GOK-iem” odbywały się przy Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem. Dzieci m.in. kilkukrotnie pokolorowały szarą kostkę brukową przed Izbą, malując kredą znane postacie z bajek. Natomiast na trawiastym placu przy Izbie odbywały się konkurencje sportowo-rekreacyjne: slalom z piłką, strzał do bramki, rzuty woreczkami do środka obręczy hula-hop na punkty. A przy Izbie dzieci mogły zakręcić „kołem fortuny”, narzędziem edukacyjnym do zabawy z zagadkami, pt. „Z przeszłością na okrągło”. Dzieci brały też udział w grze terenowej w stylu „podchodów”. Polegała ona na znalezieniu wszystkich ukrytych w pobliżu kartek z numerami. Po znalezieniu i złożeniu wszystkich kartek powstawał ukryty obraz. Ponadto, dzieci zwiedzały ekspozycję Izby i brały udział w konkursach wiedzy „zgaduj-zgadula” o Regionalnej Izbie Pamięci, przygotowanych przez Opiekunkę Izby, Wandę Szpugę. W zabawach pod altaną, za sprawą kolorowego kartonu, patyczków od szaszłyków i pinezek, powstawały m.in. barwne wiatraczki i pomarańczowe marchewki. Z kolei przy wykorzystaniu prostych sposobów origami, czyli japońskiej sztuki składania papieru, uczestnicy spotkań wykonywali czapki i łódki. Za udział w grach, konkursach i konkurencjach sportowych podczas „Wakacyjnych spotkań z GOK-iem” otrzymywał nagrodę w postaci fajnego drobiazgu lub lizaka. Dla miłośników turystyki w wakacyjne soboty i niedziele w godz. 12:00 – 16:00 działał Punkt Informacji Turystycznej w budynku GOK-u w Wysokiem. Można było tu uzyskać m.in. informacje i materiały o ścieżkach rowerowych, pieszych i innych atrakcjach turystycznych w Gminie Zamość i okolicach.

Dodatkowym działaniem kulturalnym Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w wakacje 2021 r. była organizacja terenowych mini-pikników z cyklu „Letni Teatrzyk i Spółka” w czterech wybranych punktach Gminy. Za każdym razem wystąpił małopolski Teatr Objazdowy „Blaszany Bębenek”. W tym roku pikniki zrealizowano we współpracy z czterema szkołami: w Białowoli i Płoskiem (22 i 23 lipca – spektakl „Ważniak w tarapatach”) oraz w Mokrem i Wólce Wieprzeckiej (24 i 25 sierpnia – spektakl „Pinokio”). Wszystkie pikniki miały w programie dodatkowe atrakcje i wszędzie teatrzyki zgromadziły bardzo liczną widownię dziecięcą oraz sporą liczbę dorosłych uczestników. Pomysł był trafiony, a relacje z każdego mini-pikniku zostały opublikowane nie tylko na stronach internetowych Gminy i GOK-u.

GOK: EO i JK