Jak nie dać się oszukać?

Jak nie dać się oszukać?

Aby powstrzymać nasilającą się falę wyłudzeń i oszustw, zamojska Policja zaproponowała spotkanie prewencyjne z mieszkańcami Gminy Zamość, zwłaszcza w wieku senioralnym, ponieważ oszuści właśnie takie osoby najczęściej biorą na cel swoich działań. Najbardziej spektakularny przykład ostatnich tygodni to oszukanie 77-letniej mieszkanki Zamościa, która oddała 45 tys. zł, ponieważ uwierzyła, że jej córka potrąciła w Niemczech kobietę w ciąży i pilnie potrzebne są pieniądze na adwokata. Pomysł spotkania Policjantów z seniorami w Gminie Zamość niezwłocznie podjęło Sołectwo Mokre, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka. Przy wsparciu Urzędu Gminy do spotkania doszło we wtorek, 20.09.2022 r., w świetlicy w Mokrem.

Szczególne zaangażowanie w organizację spotkania wykazał Sołtys Mokrego, Grzegorz Antoniuk, profesjonalnie przygotowując salę świetlicy (rzutnik, nagłośnienie, obsługa) i angażując też inne osoby do przygotowań oraz aktywnego uczestnictwa w przedsięwzięciu. W Mokrem stawiła się dwójka aspirantów sztabowych, Dorota Krukowska-Bubiło i Dariusz Kuropatnicki, z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. W trakcie spotkania poruszono bardzo ważne tematy z zakresu bezpieczeństwa seniorów, w szczególności w kontekście zagrożeń ze strony oszustów. Omówiono wiele sposobów wyłudzania pieniędzy, nie tylko „na wnuczka” czy „na rodzinę”, ale i „na policjanta”, „na maklera”, „na bankowca” „na sprzedawcę”, a nawet „na kryptowalutę”. Warto nieustannie pamiętać, że oszuści dzwoniący na telefony stacjonarne najczęściej podają się za kogoś bliskiego lub przedstawiciela instytucji zaufania publicznego. Informują o trudnej sytuacji, np. wypadku drogowym, oraz że pilnie potrzebują pieniędzy. Nieświadome zagrożenia osoby bywają zdezorientowane, często bez zastanowienia i w dobrej wierze oddają swoje oszczędności.
Wskazano również zagrożenia w nieodpowiednim korzystaniu z płatności BLIK’iem podczas zakupów internetowych oraz w kontaktach międzyludzkich za pośrednictwem mediów społecznościowych i portali randkowych, które oszuści wykorzystują do poszukiwania potencjalnych ofiar. Kolejne niebezpieczeństwo utraty pieniędzy z konta może się wiązać z bezmyślnym korzystaniem z linków przysłanych przez obce osoby.
W kameralnym gronie każdy spośród kilkunastu uczestników spotkania miał okazję zadawać pytania, na które policjanci skwapliwie odpowiadali, przytaczając konkretne przykłady przebiegłych manipulacji, stosowanych przez oszustów. Wywiązała się żywa i pożyteczna wymiana wiedzy, co wydłużyło dyskurs do ponad 2 godzin. Przypomniano również jak zachować się w sytuacji zagrożenia oraz gdzie szukać pomocy. Zawsze warto zachować czujność i pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie powiadomić Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali drobne upominki, wśród których znalazły się specjalne pokrowce-kieszonki na kartę bankomatową, uniemożliwiające ściągnięcie danych na odległość, co stanowi bardzo zaawansowaną technologicznie i wyrafinowaną metodę kradzieży danych i w konsekwencji środków z konta.
Spotkanie policjantów z seniorami w Mokrem było elementem większej policyjnej kampanii informacyjnej pod nazwą „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”.

GOK: Jarosław Kalbarczyk

Skip to content