Kobiety i samoobrona

Kobiety i samoobrona

Ponad 60 kobiet zapisało się na pierwsze z dwóch spotkań informacyjno-praktycznych z samoobrony. Tak duże zainteresowanie zaskoczyło nie tylko organizatora, tj. Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość, ale też instruktorkę fitness z GOK-u, Agnieszkę Tor, która zainicjowała temat, poświęcając na jego realizację dwa swoje spotkania fitness z grafiku stałych zajęć. Mile zdziwiony był również Józef Siemczyka z Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin, który na jej prośbę zgodził się nieodpłatnie poprowadzić zajęcia.

Pomysł, aby w Gminie Zamość zorganizować zajęcia praktyczne z samoobrony dla kobiet, pojawił się już kilka lat temu w głowie Józefa Siemczyka z Zamojskiego Klubu Karate Kyokushin. Teraz z inicjatywy Agnieszki Tor z GOK-u mógł zostać zrealizowany. Wspólnie zaplanowano dwa spotkania, które miały się odbyć 14 i 21 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem, w stałych godzinach zajęć fitness, organizowanych tam przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość przy współpracy ze szkołą. Ogłoszono zapisy i nastąpił „bum”! Tylko na pierwsze zajęcia zapisało się ponad 60 kobiet, na drugie ok. 30 pań. Trzeba było więc przenieść zajęcia z małej salki gimnastycznej do dużej sportowej hali szkolnej.
W roli prowadzących wystąpiło dwóch karateków z ZKKK – moderatorem był Sensei Józef Siemczyk, a asystował mu Adam Puc. Każde zajęcia poprzedziła rozgrzewka nastawiona na uelastycznienie mięśni. Potem uczestniczki mogły nie tylko uczyć się podstawowych chwytów obronnych, ale też przyswoić sporo użytecznej teorii. Przykładowo, kobiety mogą się bronić nie tylko za pomocą specjalnych uderzeń, chwytów i kombinacji, nie należy bagatelizować głośnego wrzasku czy pisku, które mogą zaskoczyć, spłoszyć lub spowolnić napastnika. Bronią może być również damska torebka lub buty na szpilkach. Nie można też unikać ucieczki, ale najważniejsza jest przytomność umysłu i tzw. „zimna krew”, co pozwala na chłodno ocenić sytuację, zdefiniować groźbę i dopasować sposoby obrony. Omówiono wiele groźnych przypadków i typowe błędy ofiar napadów.
Panowie z ZKKK umiejętnie pokazywali proste chwyty i kombinacje obronne, pomagając paniom przyswajać je w praktyce. Jednym z cenniejszych skutków tego typu zajęć jest przygotowanie własnej psychiki na wystąpienie groźnej sytuacji. Taka osoba w krytycznych momentach potrafi wykorzystać własny strach do zwiększonej mobilizacji organizmu, nie dając się zaskoczyć i spanikować.
Zajęcia z samoobrony tak zainteresowały uczestniczące w nich kobiety, że na ich prośbę jeszcze w tym samym miesiącu zostanie dodatkowo zorganizowane jeszcze jedno takie spotkanie.

GOK: JK i AT
foto: AT (GOK)

Skip to content