Koncert Symfoniczny „Stabat Mater” z udziałem zespołu „Ale Cantare” z Płoskiego

Koncert Symfoniczny „Stabat Mater” z udziałem zespołu „Ale Cantare” z Płoskiego

Wieczorową porą, 10 kwietnia 2022 roku, w kościele pw. Zwiastowania NMP OO. Franciszkanów w Zamościu odbył się koncert pt. STABAT MATER w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, pod batutą Pana Tadeusza Wicherka, solistów: Natalii Niemen i Justyny Kowyni oraz Chóru Miasta Siedlce i Zespołu Wokalnego „Ale Cantare” z Płoskiego (Gmina Zamość). Chór i Zespół zostały przygotowane przez Panie: Barbarę Rabiegę i Justynę Kowynię.
Stabat Mater dolorosa… Stała Matka bolejąca… – to słowa rozbrzmiewające w kościołach całego świata w okresie Wielkiego Postu. Jest to średniowieczna sekwencja, której autorstwo jest przypisywane m.in. żyjącemu w XIII wieku włoskiemu franciszkaninowi Jacopo de Todiemu. Zyskała ona dużą popularność i od XVIII wieku stanowi część liturgii rzymskokatolickiej. Inspirowała wielu twórców. Jedną z najnowszych kompozycji jest Stabat Mater Karla Jenkinsa, którą usłyszeliśmy w Zamościu.
Koncert był wspaniałą ucztą muzyczną. Wszystkim wykonawcom gratulujemy mistrzowskiego wykonania i dziękujemy za dostarczone przeżycia artystyczne i duchowe.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem
Zdjęcia: Ewa Miąsik

Skip to content