Lutowi goście Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem

Lutowi goście Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem

Zamojscy Przewodnicy zainteresowani Wysokiem

W niedzielę 20 lutego 2022 r. do Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem zawitała bardzo liczna grupa członkiń i członków Koła Przewodników PTTK im. Róży i Jana Zamoyskich O/Zamość oraz Sympatyków. Wizyta miała charakter szkoleniowy oraz była okazją do uczczenia Międzynarodowego Dnia Przewodnika przypadającego na 21 lutego. Na Przewodników oczekiwały Panie Wanda Szpuga i Henryka Sobczuk z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem oraz Magda Misztal (GOK Gminy Zamość). Spotkanie rozpoczęło się od rozmów, prowadzonych w sali konferencyjnej Izby, na temat miejscowości Wysokie, jej historii, osób, o których nie można zapomnieć, miejsc wartych wspominania i pokazania, historii powstania Regionalnej Izby Pamięci i Centrum Kultury Dawnej w Wysokiem. Za sprawą Przewodnika Pana Zbigniewa Pietrynki, który przekazał na ręce Pań Gospodyń prezent w postaci dawnych narzędzi kowalskich, powiększyły się zbiory Izby. Następnie Panie Wanda i Henryka oprowadzały grupę i udzielały wyczerpujących informacji o obiektach i zgromadzonych zbiorach kuźni, stodoły i samej Izby. Cenną wiedzą dzieliła się również Pani Maria Rzeźniak (Prezes Koła Przewodników), która zajmowała się aranżacją wystroju stodoły. Pobyt Przewodników w Wysokiem został zwieńczony wizytą w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość. Tam mogli oni obejrzeć, specjalnie udostępnioną dla nich w tym dniu, wystawę podróżniczą Pana Jerzego Tkaczyka – fotografia, malarstwo, rysunek pod tytułem „NOTRE-DAME – czar gotyku katedr Francji”.

Izba fajnym punktem wycieczki

14 lutego 2022 r. – w dzień wspomnienia Świętego Walentego, Regionalną Izbę Pamięci i Centrum Kultury Dawnej w Wysokiem odwiedziła grupa uczniów z klas młodszych ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem. Wizyta była elementem większego programu pt. „Skarby Gminy Zamość”.

17 lutego 2022 r. – do Wysokiego zawitali uczestnicy feryjnej wycieczki zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Zamość z/s w Mokrem. Było radośnie i ciekawie, szczególnie, że aura na zewnątrz straszyła porywistym wiatrem i deszczem.

24 lutego 2022 r. ponad 40-osobowa grupa dzieci wraz z opiekunami poznawała Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem. Byli to uczestnicy feryjnej wycieczki zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lubyczy Królewskiej (powiat tomaszowski). Uczestnicy wykazali się ogromnym zainteresowaniem, aktywnością i zdyscyplinowaniem.

W każdym terminie zwiedzanie odbywało się w mniejszych podgrupach, a młodzież była oprowadzana przez przewodników. Podczas wycieczki można było dowiedzieć się co przechowywano w stodole i jakich narzędzi używali kiedyś rolnicy, czym zajmował się kowal, jak wyglądała kiedyś kuchnia, jak sypiano, jakich przedmiotów używano na co dzień. Wszyscy młodzi goście wzięli udział w krótkich warsztatach. Każdy mógł zaopatrzyć się w pamiątkową widokówkę z pieczęcią Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem.

Rolę przewodników oraz instruktora zajęć rękodzielniczych pełniły Panie pracujące w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem oraz Pani Opiekun Izby. Bardzo dziękujemy Opiekunom grup za doskonałą współpracę. Spotkanie z tak miłą młodzieżą było dla nas wielką przyjemnością.

GOK: Magda Misztal

Skip to content