Ognisko, ziemniaki i zwiedzanie

Ognisko, ziemniaki i zwiedzanie

Kolejna szkolna grupa z Zamościa odwiedziła Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem, aby skorzystać z oferty pikniku pod hasłem „Pieczony ziemniak”. W ostatni piątek miesiąca, tj. 30.09.2022 r., Izbę odwiedzili uczniowie z opiekunami z zamojskiej Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi. Obsługą grupy zajęła się głównie Opiekunka Izby, Wanda Szpuga, wspierana przez pracowników Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, który sprawuje pieczę nad obiektem.

Ognisko już było rozpalone, gdy rankiem przybyła grupa szkolna. Dzieci obejrzały przygotowania do pieczenia ziemniaków, a następnie udały się na zwiedzanie ekspozycji zgromadzonej na dwóch kondygnacjach Izby. W tym czasie nad żarem ogniska czuwał Pan Mieczysław, bo właśnie w żarze zakopano wcześniej naszykowane ziemniaki. Ogień, żar i aromatyczny dym zrobiły swoje, pieczone ziemniaki z ogniska smakowały znakomicie, choć niektóre dzieci miały trochę obaw, bo jeszcze nigdy w życiu nie jadły tak przyrządzonych kartofli w mundurkach.
Po degustacji nadszedł czas na odwiedziny pomieszczeń nowego kompleksu Centrum Kultury Dawnej, w tym kuźni i stodoły, które stanęły niedawno obok Izby. Szczególnie wystrój i wyposażenie stodoły przykuły uwagę zwiedzających, gdzie zgromadzono najwięcej eksponatów wielkogabarytowych, jak np. wóz drabiniasty, sanie, dorożkę czy wialnię. W stodole odbył się także pokaz obróbki lnu, przeprowadzony przez Opiekunkę obiektów, Wandę Szpugę. Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda len na najważniejszych etapach jego obróbki oraz jak używano niegdyś takich sprzętów jak międlica, trzepak do lnu, czy kołowrotek.
Oglądanie eksponatów i pokazów, a także gorąca przekąska z ogniska, zrekompensowały grupie pochmurną i chłodną aurę tego dnia, rozpadało się dopiero po południu, gdy wszyscy już zdążyli wrócić do domów. Spotkanie umożliwiło uczniom poszerzenie wiedzy o życiu dawnej wsi zamojskiej.

GOK: Aleksandra Siołek i Jarosław Kalbarczyk

Skip to content