Wyśpiewali „Brąz” w Bielsku-Białej

Wyśpiewali „Brąz” w Bielsku-Białej

„Brązowy Dyplom” za III miejsce przyznano Chórowi „Sitanianie” pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej na XVII Międzynarodowym Festiwalu Chórów „Gaude Cantem” im. Kazimierza Fobera w Bielsku-Białej w kategorii przeglądu chórów seniora. Wcześniej formacja przeszła przez nader wymagające sito kwalifikacji – organizatorzy analizowali przesłany wraz ze zgłoszeniem materiał video z występu chóru – posłużył do tego filmik nagrany latem podczas przeglądu formacji seniorskich we Włocławku, gdzie „Sitanianie” zdobyli I miejsce w kategorii „muzyka”. Już samo zakwalifikowanie chóru z Gminy Zamość do międzynarodowego festiwalu w Bielsku-Białej był sukcesem, który „Sitanianie” powiększyli, zdobywając „Brązowy Dyplom”.

Prestiżowy Festiwal „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej na malowniczym Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidów Małego i Śląskiego, odbył się w dniach 13-16 października 2022 r., ale termin zgłoszeń zamknięto już w II połowie sierpnia. Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych chórów polskich i zagranicznych organizatorzy zakwalifikowali do konkursu tylko 13 formacji. W tym elitarnym gronie znalazła się, nikomu wcześniej nie znana w bielskim środowisku chóralnym, formacja ze wsi Sitaniec w Gminie Zamość. Większość zespołów reprezentowała duże, średnie i małe ośrodki miejskie, jak Poznań, Pragę, Katowice, Tychy, Zabrze, Rybnik, czeski Cieszyn, Oświęcim, Trzebinię, Głubczyce i oczywiście Bielsko-Białą, tylko 2 chóry przyjechały z gmin wiejskich: „Sitanianie” z Sitańca i „Female Choir Belius” ze słowackiej wsi Očová.

Wymagania organizatorów nie ograniczały się jedynie do przesłuchań konkursowych, każda zakwalifikowana formacja została zobligowana do wzięcia udziału dodatkowo w koncercie inauguracyjnym w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka (piątkowy wieczór, 14.10.2022), w koncercie finałowym w kościele Zbawiciela, a także koncercie dodatkowym dla bialskiej publiczności (sobotnie popołudnie, 15.10.2022) w miejscu wskazanym przez organizatora – „Sitanianie” wystąpili w bielskim Klubie Osiedlowym „Karpatek”. Nieobecność na tych koncertach wiązała się z utratą kilku „oczek” w ogólnej punktacji konkursowej.

Prawdopodobnie stres i trema spowodowały, że próba „Sitanian” przed konkursem nie wyszła zadowalająco, ale za to sam występ przed szacownym Jury był bardzo udany. Nasi chórzyści zaprezentowali swój kunszt wokalny śpiewając 3 utwory, w tym 2 „a cappella” (wymóg regulaminowy): „O Chryste” Jana Żukowskiego, „Kołysanka” Jana Adama Maklakiewicza i „Matko moja ja wiem” Płatona Majborody. Po sobotnich przesłuchaniach festiwalowych, które miały miejsce w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, werdykt ogłoszono dopiero nazajutrz, podczas koncertu finałowego. Okazało się, że nasz gminny chór z podzamojskiej wsi, o której większość nie słyszała, mocno namieszał w tamtejszym środowisku chóralnym, robiąc zaskakująco pozytywne wrażenie. „Sitanianie” nie dość, że zdobyli „Brązowy Dyplom”, zajmując III miejsce wśród chórów seniorskich, to jeszcze usłyszeli tak wiele ciepłych słów uznania od jurorów i gromkie oklaski wdzięczności od publiczności wyczulonej na piękno śpiewu chóralnego, że podczas ceremonii wręczania laurów niektórym pociekły łzy wzruszenia. W tej grupie znalazła się również dyrygentka Irena Dużyńska, która tak podsumowała udział „Sitanian” w festiwalu: „Podejście jurorów i organizatorów do nas było nie tylko fachowe i profesjonalne, ale przede wszystkim tak serdeczne, opiekuńcze i miłe, że odbierając dyplom za III miejsce czułam, jakby nasz chór wygrał ten konkurs. Zważywszy, że poziom artystyczny był szalenie wysoki, a zasięg festiwalu międzynarodowy, to jesteśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi.” – zrelacjonowała Pani Irena. Faktycznie, jeśli występ konkursowy „Sitanian” w Bielsku-Białej dał im III miejsce, to poziom tegorocznego międzynarodowego festiwalu „Gaude Cantem” naprawdę musiał być wysoki, bo trudno sobie wyobrazić wyższy kunszt wykonania niż ten zaprezentowany przez naszych artystów. Wygląda na to, że różnice między chórami na tegorocznym bielskim festiwalu bardziej dotyczyły raczej ilości osób w zespole czy doboru repertuaru, niż poziomu artystycznego. Kategorię chórów seniorskich wygrał Chór Mieszany „Presto Cantabile” z Tychów, a Grand Prix całego bielskiego Festiwalu „Gaude Cantem” zdobył Chór Kameralny „Dysonans” z Poznania.

Wielkie gratulacje i szczere podziękowania należą się naszym „Sitanianom” pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej i z instruktorem muzycznym Tadeuszem Florem. Upór i konsekwencja w prowadzeniu ponad 25-osobowego zespołu zaprocentowały świetną passą, zwłaszcza w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Tak trzymać!

Chór „Sitanianie” funkcjonuje w ramach działalności kulturalnej Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem finansowanego głównie z budżetu Gminy Zamość.

GOKGZ: Jarosław Kalbarczyk

Skip to content