Zespoły Ale Cantare i Chyżanie zaśpiewały na Jarmarku Hetmańskim

Zespoły Ale Cantare i Chyżanie zaśpiewały na Jarmarku Hetmańskim

Jarmark Hetmański jest corocznym wydarzeniem odbywającym się na Rynku Wielkim w Zamościu w pierwszy weekend czerwca. Ma on przypominać o potwierdzeniu aktu lokacyjnego miasta przez Króla Stefana Batorego, które to nastąpiło 12 czerwca 1580 r. w Wilnie. Według informacji głównego organizatora (Zamojski Dom Kultury) w tegorocznym XXVIII Jarmarku Hetmańskim, który przypadł na 4 i 5 czerwca, wzięło udział 30 twórców ludowych, kolekcjonerów i 100 wystawców, a wydarzenie odwiedziły tysiące mieszkańców miasta i turystów.

Ze sceny rozbrzmiewała wspaniała muzyka, którą prezentowały między innymi dwa zespoły z Gminy Zamość, znajdujące się pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem. Były to: zespół „Chyżanie” z Chyżej oraz „Ale Cantare” z Płoskiego. Ich występy przypadły na pierwszy dzień wydarzenia, czyli sobotę. Pogoda była zmienna i co chwilę straszyła deszczem. Jednak nikt nie zamierzał rezygnować z udziału w tak barwnym wydarzeniu i uczcie muzycznej. Tu pomocne okazywały się oczywiście parasole i zamojskie podcienia.
Zespół „Chyżanie” zaprezentował się w ludowym repertuarze, wykonując utwory takie jak m.in.: „Czerwone Jabłuszko”, „Poznał kozak cud dziewczynę”, „Ja do lasu nie pojadę”, „Pognała wołki na bukowinę”. Panie z zespołu „Ale Cantare” bawiły publiczność znanymi i lubianymi piosenkami: „Tyle słońca w całym mieście”, „Najtrudniejszy pierwszy krok”, „Kocha się raz”, „Miłość jak wino”, „Cicha woda”, „Nie wrócą te lata”, „Baju baj”, „Przeżyłam z tobą tyle lat”, „Ach ty Cyganko”, „Staruszek Świat”, „Orkiestry dęte”.

Częścią wydarzenia był Konkurs Potraw „Smaki Zamościa i Roztocza”, w którym wzięły udział Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Szopinku, wspaniale promując Gminę Zamość i region. Panie przygotowały na ten dzień prawdziwe przysmaki, m.in.: ciasteczka „fit”, nalewkę z derenia, nalewkę malinowo-czarną, kotleciki z kasz. Można było posmakować tych specjałów. Atrakcją Jarmarku było stoisko prezentujące Kowalstwo Artystyczne Majdan Jarosław Jerzy Kwarciany z Wólki Panieńskiej.

Wszystkie obecne na płycie Rynku Wielkiego stoiska przyciągały tłumy odwiedzających i cieszyły różnorodnością towarów.

Magda Misztal
Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem

Zdjęcia: Ewa Miąsik i Magda Misztal

Skip to content