GOK na wysockim Dniu Muzealnika 2023

GOK na wysockim Dniu Muzealnika 2023

Ekipa Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość podczas tegorocznego Dnia Muzealnika stanęła na wysokości zadania. Stoisko GOK-u wręcz pękało w szwach przez niemal 4 godziny. Nieustannie animatorki z ośrodka służyły pomocą i radą przy różnego rodzaju manualnych zajęciach plastycznych, kręciły balonowe postacie dla dzieci i organizowały mini-quizy ze słodkimi upominkami dla najmłodszych. Tymczasem na brukowanej scenie pod stodołą wystąpiły 4 gminne formacje artystyczne, działające pod skrzydłami GOK-u, a także goście z Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Tegoroczny festyn z okazji Dnia Muzealnika przy Regionalnej Izbie Pamięci i Centrum Kultury Dawnej w Wysokiem był bardzo udany.

Organizatorem wiodącym była Gmina Zamość, ale duszą wydarzenia była sołecka grupa aktywnych mieszkańców Wysokiego, w tym członkinie wysockiego Koła Gospodyń Wiejskich z Przewodniczącą Wandą Szpugą na czele oraz Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką”. Pani Sołtys, Katarzyna Szałacha wraz z Radą Sołecką, też „czuwała na posterunku”. Oczywiście, wielkim czynnym wsparciem organizacyjnym służyli także druhowie strażacy OSP nie tylko z Wysokiego, ale też z Mokrego, a także kompletna ekipa GOK-u i bardzo wiele innych organizacji oraz zaangażowanych osób prywatnych, którym zależało na udanym festynie. Wszystko działo się w pogodne niedzielne popołudnie, 4 czerwca 2023 r. W programie artystycznym znalazły się występy zespołów i grup działających m.in. pod opieką Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem, w tym męska grupa wokalna „Chyżanie”, formacja teatralno-kabaretowa Klubu Seniora „Susełek” z Hubal, zespół ludowo-obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii w nowym, mieszanym, składzie, a także trio kabaretowe „Taka Potrzeba” z Łapiguza. Oczywiście, nie zabrakło części artystycznej uczniów Szkoły Podstawowej w Wysokiem oraz gościnnych występów słynnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” z Zamościa. Gościem specjalnym był mistrz kowalstwa artystycznego, Jerzy Kwarciany, z Wólki Panieńskiej. Bardzo intrygujące okazały się 2 oryginalne atrakcje, prowadzone przez pracowników UGZ: namiot średniowiecznego woja w wiernie odtworzonym stroju i wieloma akcesoriami z epoki, i stoisko zielarsko-magiczne poleskiej szeptuchy, która częstowała gości tajemniczymi napojami i specjałami.
Animatorki z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość też miały swoje stoisko z warsztatami dla dzieci i młodzieży. Najmłodsi z rodzicami lub opiekunami, a starsi samodzielnie, mogli wykonać sobie bezpłatnie kolorowe bransoletki z koralików. Dla dziewczynek były też doczepiane kolorowe warkoczyki. W ramach zajęć dzieci robiły również kurki i kogutki na jajkach styropianowych, zielone żabki oraz kolorowe motylki na patyczkach. Duże wzięcie miały także baloniki, te zwykłe, jak i kręcone, z których powstawały kwiatki, pszczółki, kotki, pieski, żyrafy oraz miecze. W ramach Dnia Dziecka stoisko GOK-u serwowało słodkie drobiazgi. Oblężenie tego stoiska zaskoczyło animatorki, bo trwało z niezmiennie wysokim natężeniem przez niemal 4 godziny(!). To był naprawdę niespodziewanie duży wysiłek, ale dający wiele radości i satysfakcji innym. Na koniec z koncertem wystąpił hrubieszowski zespół „Mayer House”.
Organizatorami tej udanej imprezy plenerowej byli Samorząd Gminy Zamość, Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem, Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką”, Sołtys i Rada Sołecka Wysokiego, Koło Gospodyń Wiejskich w Wysokiem, Szkoła Podstawowa w Wysokiem i Ochotnicza Straż Pożarna w Wysokiem. Jednak realizatorów udanej zabawy było o wiele więcej.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Aleksandra Siołek, Jarosław Kalbarczyk


Większa dawka informacji i zdjęć z w/w wydarzenia jest tu: https://gminazamosc.pl/2023/xvii-dzien-muzealnika-w-wysokiem-ludowe-swieto-w-gminie-zamosc/

Skip to content