Makatki feryjne gotowe!

Makatki feryjne gotowe!

Dwa feryjne wtorki, 17 i 24.01.2023 r., w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem poświęcone były tkaniu makatek na mini-krosnach ręcznych. Tak zaczął się cykl działań pod hasłem „Ferie, skrzaty i elfy”, przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość. Oba feryjne wtorki miały ten sam temat zajęć – najpierw dzieci poznały tajniki i zasady tkania makatek, potem przystąpiły do samodzielnej pracy tkackiej, a że tkanie dla niewprawnych rączek było dość żmudne i czasochłonne, to następny wtorek poświęcono już dokończeniu rozpoczętych dzieł z włóczki.

Nad wszystkim czuwała Opiekunka Izby, Wanda Szpuga. W rezultacie można było podziwiać wielobarwne, utkane na mini-krosnach, pierwsze w życiu, makatki w wykonaniu dzieci. Warsztaty mini-tkackie w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem były całkowicie darmowe dla uczestników w ramach akcji „Ferie, skrzaty i elfy” Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem.
Makatka to ręcznie zrobiona tkanina ozdobna, utkana na krośnie, którą w zależności od wielkości można położyć na stole, meblach bądź powiesić na ścianie. Jest wykonywana bardzo czasochłonną metodą, która wymaga koncentracji, cierpliwości, skupienia, a także zdolności manualnych. Charakterystycznymi elementami są frędzle, różnokolorowe paski oraz geometryczne wzory. W drugi wtorek zajęć do Izby zawitała reporterka Katolickiego Radia Zamość i nagrała migawkę dźwiękową – wielkie brawa za odwagę dla Zuzi, Natalii i Ani, które odważyły się na swój pierwszy medialny mini-wywiad dla radia, opowiadając o swojej pracy przy makatkach.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Małgorzata Sokołowska, JK

Tu posłuchasz materiału radiowego, który powstał w wysockiej Izbie podczas zajęć z makatkami:
https://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/20808,makatkowe-warsztaty-w-regionalnej-izbie-pamieci

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Skip to content