Orkiestra i „ShowMen” na obchodach 11.11.2023 r.

Orkiestra i „ShowMen” na obchodach 11.11.2023 r.

W sobotę, 11.11.2023 r., w nowej hali gimnastycznej szkoły w Kalinowicach odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Część artystyczna należała głównie do przedszkolaków i uczniów kalinowickiej szkoły, ale w programie znalazł się czas na dwa koncerty patriotyczne: Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Zamość i zespołu „ShowMen Szopinek”.

Wybór miejsca na gminne obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie był przypadkowy. Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia, a sama wieś świętuje swoje 600-lecie. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, długich powitaniach i okolicznościowych przemowach przyszedł czas na część artystyczną. Program wypełniły głównie popisy przedszkolaków i spektakl w wykonaniu uczniów, ale było też miejsce na krótki koncert Orkiestry Dętej Gminy Zamość pod dyrekcją Andrzeja Greszty. Temu doświadczonemu Kapelmistrzowi udała się sztuka nie lada – specjalnie na ten dzień zebrał 25-osobowy skład, złożony z wielu pokoleń muzyków. Tym samym, koncert tworzyli zarazem byli członkowie dawnej gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Białowola, jak i młodzi adepci sekcji dętej prowadzonej przez Pana Andrzeja i dwójki innych instruktorów pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Próby i darmowa nauka gry na instrumentach odbywa się popołudniami m.in. w klasach ZSPiP w Kalinowicach. Jeszcze przed koncertem Orkiestra zagrała akompaniament do hymnu państwowego. Drugim akcentem artystycznym, powiązanym z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Zamość, był koncert finałowy w wykonaniu 12-osobowej męskiej grupy „ShowMen Szopinek” z instruktorem Cezarym Gomułką. Zespół przygotował specjalny program piosenek patriotycznych, przeplatanych krótkimi wstawkami tekstowymi o faktach historycznych, związanych z naszą niepodległością. Męską domenę zespołu „złamała” tym razem żeńska konferansjerka – w tę rolę z powodzeniem wcieliła się córka jednego z wokalistów grupy, Amelia Pleśniak. Obu jakże różnym formacjom, działającym pod skrzydłami Zamojskiego „GOK-u Wysokie” udało się wyśmienicie wprowadzić uczestników w patriotyczny nastrój, nie bez chwil wzruszenia.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Zobacz pełną relację foto-tekstowo-filmową z gminnych obchodów Święta 11 listopada: https://gminazamosc.pl/2023/105-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-fotogaleria/ 

Skip to content