Wakacje w Izbie, odcinek 2

Wakacje w Izbie, odcinek 2

Mix ludowych zagadek i zabaw był tematem przewodnim drugiego spotkania wakacyjnego w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem (13.07.2023). To było wielce pouczające, bo któż mógł wiedzieć czym jest fajtak, kobylica, powrósło czy wiele innych dziwnych przedmiotów. Zagadki losowało „ludowe” koło fortuny w myśl hasła „Z przeszłością na okrągło”. A na wszystkie te ludowe zagadki najpełniejszą odpowiedź zawsze miała Opiekunka obiektu, Wanda Szpuga.

Żyjąc w obecnych czasach, mając do dyspozycji ogromne możliwości techniczne, ciężko sobie wyobrazić jak ciężką pracę w gospodarstwie rolnym wykonywali nasi pradziadowie i jakim sprzętem posługiwali się niegdyś bez prądu, gazu i maszyn spalinowych. Dzięki takim miejscom, jak Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem, można poznać i zobaczyć te starodawne narzędzia i maszyny. Pani Wanda oprowadziła grupę po Izbie i opowiedziała o zebranych eksponatach, jednak największym zaskoczeniem dla dzieci były dawne przybory szkolne i zabawki. Nikt z uczestników spotkania nie wiedział jak popularne niegdyś było toczenie fajerki, każdy teraz mógł sam spróbować tej sztuki i zabawy zarazem. Było to nie lada wyzwaniem – toczyć fajerkę na drucie to niełatwa sprawa. Ta zabawa sprawnościowa z fajerką, wydającą przy tym metaliczne dźwięki, chyba nikomu teraz nie wyszła idealnie, nawet rodzicom. Ale determinacji nie zabrakło nikomu, w końcu trening czyni mistrza. Kolejną atrakcją było malowanie kredą na tabliczkach, a przy tym, czytanie przez Panią Wandę przygotowanych ciekawych zagadek. Grupę wspierały animatorki z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, które dodatkowo poprowadziły zajęcia manualne. Tym razem tematem rękodzieła dla uczestników było wykonanie kolorowych wiatraczków na patyczku. Na finał przygotowano gry i zabawy plenerowe. A na sam koniec na dzieci czekała niespodzianka kulinarna – słodkie i kolorowe galaretki.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem. 

Skip to content