Wernisaż wystawy Roberta Gomułki – relacja z 16.06.2023

Wernisaż wystawy Roberta Gomułki – relacja z 16.06.2023

Wystawa malarstwa, pt. „Rzeczywistość równoległa – odsłona pierwsza”, autorstwa uznanego zamojskiego artysty, Roberta Gomułki, została otwarta w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. W piątkowe popołudnie, 16.06.2023 r., goście wernisażu mogli zobaczyć 30 dużych dzieł sztuki malarskiej o formatach co najmniej metr na metr spośród ponad pół setki obrazów, jakie Robert Gomułka stworzył w ciągu ostatnich 6 lat. Jedną z inspiracji artysty jest geologia dlatego tłem wernisażu była wizualna mini-ekspozycja kolekcji wybranych minerałów należących do młodego miłośnika geologii z sąsiedniej wsi Bortatycze. Wystawa artysty-malarza z Wysokiego pod Zamościem będzie dostępna co najmniej do końca lipca br.

Robert Gomułka ze wsi Wysokie w Gminie Zamość tworzy już od ponad 46 lat. Dyplom artysty obronił w 1981 r. na UMCS w Lublinie. Wyspecjalizował się w malarstwie. Na przełomie wieków zasłynął z malowania obrazów w kształcie dużych trójkątów, ale dziś z perspektywy czasu to był jedynie epizod w twórczości artysty. Od wielu lat większość jego dzieł zamyka się w kwadracie. Artysta przelewa na płótno swoje duchowe odczucia i empatyczne obserwacje świata, kosmosu, przyrody, pogody, fizyki i innych nauk. Nade wszystko inspirują go niewyjaśnione, tajemnicze, zjawiska i zdarzenia na Ziemi i we wszechświecie, np. mgławice kosmiczne, kręgi w zbożu, doniesienia o niezidentyfikowanych obiektach czy niewytłumaczalnych naukowo zdarzeniach, lub też rozbieżności i zagadki naukowe o wszechświecie i historii planet. O swoich inspiracjach opowiedział podczas wernisażu, omawiając wybrane obrazy i opisując zawiłości procesu twórczego poszczególnych dzieł. Tłem dla wystawy były utwory Madisa, polskiego twórcy muzyki elektronicznej, specjalnie dobrane przez Roberta Gomułkę, a także wizualna mini-ekspozycja minerałów, udostępnionych przez nastoletniego miłośnika geologii z sąsiedniej wsi Bortatycze. Wernisaż poprowadził dyrektor Zamojskiego „GOK-u Wysokie”, wykorzystując formę luźnego wywiadu z artystą na temat jego weny twórczej i oryginalnego spojrzenia na świat. Spośród gości głos zabrali m.in. dyrektor szkoły podstawowej w Wysokiem, Krzysztof Mróz, oraz Elżbieta Stankiewicz – dyr. Biblioteki Publicznej Gminy Zamość.
Postać tego artysty-malarza z niewielkiej podzamojskiej wsi Wysokie potrafi zaintrygować, bo Pan Robert znany jest nie tylko ze swych obrazów, rysunków, grafik i działalności edukacyjnej, ale także z umiłowania joggingu, zwłaszcza długodystansowego. Systematycznie mieszkańcy okolicznych wsi widują niepozorną posturę biegnącego artysty, który potrafi jednorazowo pokonać dystans maratonu, pomimo że kilka lat temu przekroczył już 60-tkę.
Patronem wystawy obrazów Roberta Gomułki w wysockim ośrodku kultury jest Wójt Gminy Zamość, Ryszard Gliwiński, który w tym roku przyznał rodzimemu artyście kolejną nagrodę kulturalną; poprzednią Pan Robert otrzymał z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej w 2017 r.
Wystawa będzie czynna co najmniej do końca lipca br. w godzinach pracy ośrodka, od poniedziałku do piątku. Organizator wiodący wystawy: Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość, tel. 797 384 700. Wsparcie organizacyjne: Autor i przyjaciele; użyczenie zdjęć do działań promocyjnych: Janusz Zimon (BWA Galeria Zamojska) i GOKGZ w Wysokiem.

Zdaniem Artysty:
„(…) Niemal od zawsze w wizjach malarskich, i nie tylko, starałem się odzwierciedlić i dogłębnie zrozumieć naturę światła i koloru, naturę przestrzeni oraz naturę czasu.  Inspiracją dla mojej twórczości jest szeroki wachlarz propozycji i lektur intelektualnych takich twórców i przedstawicieli elit naukowych, jak Stephen W. Hawking, Michio Kaku, Frank Close, Max Tegmark, George Johson, Carl Sagan, Roger Penrose, Richard Feynman, Albert Einstein i inni. (…)”.

ROBERT GOMUŁKA urodził się w 1956 r. w Zamościu, mieszka i tworzy w podzamojskiej wsi Wysokie w Gminie Zamość. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie, gdzie w 1981 r. uzyskał Dyplom w pracowni malarstwa doc. Ryszarda Lisa. Wtedy też zajął się edukacją plastyczną dzieci i młodzieży. Systematycznie organizował działania artystyczne z pogranicza teatru, plastyki i muzyki. Prowadził zajęcia z rysunku, malarstwa, grafiki warsztatowej i rzeźby, organizowane przez Stowarzyszenie „Drukarnia Wyobraźni”. Oprócz kilku znaczących nagród otrzymał również wyróżnienie prestiżowego miesięcznika „Art&Business” za „Obraz Roku 2002”.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość: Jarosław Kalbarczyk

Ostatnie zdjęcie w foto-galerii: Janusz Zimon (BWA Galeria Zamojska)

Skip to content