Drugi tydzień „Ferii w GOK-u 2024” – relacja

Drugi tydzień „Ferii w GOK-u 2024” – relacja

Czwarty dzień „Ferii w GOK-u 2024” – wtorek, 6.02.2024 r.

Drugi tydzień ferii w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość rozpoczęliśmy we wtorek. To był bardzo aktywny dzień zajęciowy. Zaczął się od gier i zabaw, które przeszły do drużynowych zmagań sportowych. Nie mogło zabraknąć również planowanych warsztatów manualno-plastycznych, ale od początku. Ok. 15-osobowa grupa dzieci wzięła udział w zabawach integracyjnych w „głuchy telefon”, „raz dwa trzy Baba Jaga patrzy”, „naśladowanie zwierząt”. Następne były wariacje ruchowo-sportowe. Dwie drużyny rywalizowały ze sobą w zawodach szybkiego przenoszenia jajka na łyżce, uważając by nie spadło. Potem dzieci grały w coś w rodzaju „piłkarskiego hokeja” – trzeba było przeturlać piłeczkę za pomocą drewnianych łyżek po torze z przeszkodami. Śmiechu i krzyku było co niemiara. Każdy wspierał i kibicował swojej drużynie. Po szaleństwach ruchowo-sportowych nastąpił czas warsztatów plastyczno-manualnych. Najpierw dokończono grzybki z gazet, rozpoczęte w pierwszym tygodniu ferii. W sumie, pozostało już tylko pomalowanie naszego muchomora na czerwono, wycięcie i doklejenie kropeczek oraz pomalowanie i doklejenie nóżki. Następnym zajęciem było dokończenie naszego zimowego pejzażu, który bardzo ładnie wysechł i śmiało można było nanieść ostatnie poprawki i dodać śnieg z błyszczącym brokatem, by praca nabrała zupełnie innego charakteru. Chyba każdy autor był zachwycony swoim dziełem, bo naprawdę powstały cudeńka na tekturowym krążku. Jak widać dzieci mogą się świetnie bawić oklejając gałązki, liście i wiele innych owoców lasu, przedstawiając zimę za oknem i tworząc zimowy pejzaż.

Piąty dzień „Ferii w GOK-u 2024” – środa, 7.02.2024 r.

Druga środa ferii w GOK-u upłynęła aktywnie i twórczo, nudą na pewno nie wiało, a działo się naprawdę wiele. Zajęcia rozpoczęto od zabaw pod hasłem „Opowieść na zmianę” – dzieci siedząc w kole wspólnie wymyślały jedną historię, przy czym każde dodawało jedno zdanie do zapoczątkowanej fabuły. Potem była popularna i lubiana „Baba Jaga patrzy”, a następnie sportowe atrakcje. Ale to nie wszystko. Hitem dnia było spotkanie z japońskim teatrzykiem „kamishibai”. W ramach współpracy Zamojskiego „GOK-u Wysokie” z Biblioteką Pedagogiczną w Zamościu, dzieci mogły wysłuchać i zobaczyć kilka bajek, które prezentował na planszach pracownik biblioteki w formie tradycyjnego japońskiego teatrzyku. To były 4 krótkie spektakle, pt. „Na tropie śmieciowego potwora”, „Trzy świnki”, „Bajka o żabkach” oraz „Szukając Marudka”. Następnym zadaniem uczestników zajęć było namalowanie ulubionego bohatera, bądź wybranego przez siebie fragmentu, na podstawie bajek teatrzyku „kamishibai”. Tego dnia również dokończono bałwanka z poprzednich spotkań feryjnych w GOK-u.

Szósty dzień „Ferii w GOK-u 2024” – czwartek, 8.02.2024 r.

Ferie zimowe to zawsze wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu. Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem postarał się, by ten czas był wypełniony zabawą, radością i edukacją. Tak też było w drugi czwartek ferii. W GOK-u odbyły się Otwarte Mistrzostwa Gminy Zamość w Szachach pod patronatem Wójta naszej Gminy. Organizatorem i partnerem turnieju był Uczniowski Klub Sportowy „Azymut” Siedliska. Nieoficjalny szachowy Mistrza Świata w latach 1858–1884, Paul Morphy powiedział kiedyś tak: „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”. To stwierdzenie jest wciąż aktualne i znalazło swoje odbicie w Otwartych Mistrzostwach Gminy Zamość w Szachach, które miało miejsce w wysockim GOK-u. Do udziału zaproszono dzieci, które uczestniczyły w feriach zimowych w GOK-u. Wiadomo, że nie każdy umie grać w szachy, dlatego najmłodsi i początkujący gracze szybko przeszli profesjonalne szkolenie z gry w warcaby, po czym rozegrano mini-zawody feryjne. Oto zdobyte miejsca od najwyżej punktowanego: Łucja Bełz – Sitaniec Wolica, Celina Łuczka – Kalinowice, Nadia Smutniak – Wysokie, Oliwia Bełz – Sitaniec Wolica, Amelia Denis – Wysokie. Zawodnicy za miejsca I-III otrzymali medale, a wszyscy uczestnicy okolicznościowe dyplomy. Organizatorem mistrzostw szachowych i warcabowych zawodów pochodnych, przy współpracy gminnego GOK-u, był Wydział Społeczny i Promocji Gminy Zamość oraz UKS „Azymut” Siedliska. Oczywiście, poza szachami i warcabami nie mogło zabraknąć innych atrakcji, np. zajęć plastycznych, na których dzieci robiły „Mój kalendarz”. Należało namalować obrazki charakterystyczne dla każdego z miesięcy roku, np. w styczniu Dzień Babci i Dziadka. Ferie zimowe w GOK w Gminie Zamość to nie tylko czas zabawy, ale również okazja do nauki i integracji. Dzięki różnorodności atrakcji każdy znalazł coś dla siebie.

Siódmy dzień „Ferii w GOK-u 2024” – piątek, 9.02.2024 r.

Ostatni dzień ferii objął dwa przedsięwzięcia: walentynkowe wariacje i wizytę Teatru „Krak-Art” z Krakowa. Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14-go lutego. Do przygotowań włączyli się również uczestnicy akcji „Ferie w GOK-u 2024” za sprawą warsztatów „Walentynkowe wariacje”. Podczas zajęć manualno-plastycznych dzieci szykowały ozdobne walentynkowe opakowania w kształcie serc, na łakocie lub prezenty, oraz makramy w serduszka na ścianę. A na finał ferii Zamojski „GOK Wysokie” zafundował dzieciom interaktywny spektakl teatralny, pt. „Pan Twardowski”, w wykonaniu krakowskiego Studia Teatralnego „Krak-Art”. Duet aktorski w atrakcyjny i zabawny sposób pokazał historię legendarnego Pana Twardowskiego. Podczas przedstawienia mali widzowie mogli nie tylko poznać perypetie słynnego polskiego szlachcica, ale też usłyszeć hejnał mariacki, a nawet zatańczyć krakowiaka. Dziecięca widownia była zachwycona, a rodzice zadziwieni, ze tak prostymi formami artystycznymi można tak mocno zainteresować dzieci i skutecznie skupić ich uwagę, co nie zawsze się udaje nie tylko w domu, ale i w szkole. Organizatorzy „Ferii w GOK-u 2024” bardzo dziękują uczestnikom za udział, a gościom specjalnym za zaangażowanie, współpracę i pomoc w realizacji całego przedsięwzięcia. Zapraszamy na kolejne atrakcje.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Skip to content