Grupa z zamojskiej SP-9 w Izbie 1.03.2024 r.

Grupa z zamojskiej SP-9 w Izbie 1.03.2024 r.

W piątek, 1.03.2024 r., Regionalną Izbę Pamięci w Wysokiem odwiedziła grupa dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu. W klimatach już wielkanocnych grupę przywitał dyr. Zamojskiego „GOK-u Wysokie”, Jarosław Kalbarczyk oraz Pani Kustosz ekspozycji, Henryka Sobczuk z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem. Na dzieci czekały też animatorki z GOK-u oraz naturalne materiały dekoracyjne do przeprowadzenia warsztatów manualno-plastycznych. Temat warsztatów: tradycyjne palmy wielkanocne.

Niedziela Palmowa zbliża się już wielkimi krokami. Ten dzień jest wstępem do Wielkiego Tygodnia oraz wprowadzeniem w przedświąteczny okres Wielkanocny, dlatego dzieci z SP 9 w Zamościu  wykonały w Izbie polskie tradycyjne palmy wielkanocne. Niedziela Palmowa, zwana jest również Niedzielą Męki Pańskiej, a w polskiej tradycji ludowej Kwietną lub Wierzbną Niedzielą. Została ustanowiona na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to mieszkańcy miasta witali Go, machając gałązkami palmowymi. Z palmami wielkanocnymi, które symbolizują radość i triumf wiąże się również wiele wierzeń i praktyk. Gałązkom wierzbowym z „polskich” palm wielkanocnych przypisywano właściwości lecznicze. Przykładowo, by uchronić się od chorób, domownicy musieli połknąć jedną bazię z poświęconej palmy. Także gałązki stawiano w oknie, by uchronić budynki od piorunów i pożaru. Na ponad 3 tygodnie przez Niedzielą Palmową w wysockiej Regionalnej Izbie Pamięci drugoklasiści z zamojskiej „dziewiątki” skomponowali własne palmy wielkanocne, każdy swoją, pod czujnym okiem opiekunów, animatorek i gospodyni. Warsztaty poprowadziła Henryka Sobczuk – kustosz ekspozycji w Izbie oraz członkini KGW w Wysokiem. W ruch poszły świeże bazie i inne wcześniej uzbierane i porządnie wysuszone trawy ozdobne, zioła i kwiaty. Każdy uczestnik zajęć otrzymał też smyczkę promocyjną od animatorek z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Na koniec jak już wszystkie palmy były gotowe Pani Henryka oprowadziła uczestników zajęć po obiekcie prezentując zgromadzone eksponaty.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Skip to content