Relacja z kabaretonu „Rżysko Nr 2” 14.04.2024 r.

Relacja z kabaretonu „Rżysko Nr 2” 14.04.2024 r.

Drugi przegląd dla kabareciarzy-amatorów z Gminy Zamość i okolic odbył się w niedzielę, 14.04.2024 r., w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. Wystąpiło 9 wykonawców (1 poza przeglądem), w tym kabarety, soliści i formacje teatralno-kabaretowe. Przegląd Zamojskiego Humoru „Rżysko No2” zrealizowano pod ubiegłorocznym hasłem „Jeśli stracisz poczucie humoru, to już po Tobie”. Humoru tego wieczoru w Zamojskim „GOK-u Wysokie” było więcej niż rok temu. Każdy kabareciarz otrzymał oryginalną nagrodę rzeczową w postaci …tasaka, jako symbolu ostrego i ciętego dowcipu. Wstęp był wolny, ale zamiast biletów przeprowadzono kwestę dobroczynną.

Pierwsza, ubiegłoroczna, edycja „Rżyska No1” była raczej skromna i kameralna, za to druga, tegoroczna, nieco się rozrosła – progres był mocno zauważalny. Przegląd otworzył i poprowadził Jarosław Kalbarczyk – dyrektor Zamojskiego „GOK-u Wysokie”, który „puścił” w publiczność dwie świnie-skarbonki. Celem kwesty było symboliczne uczczenie przemyskiego wolontariusza, Damiana Sobóla, który został zabity w strefie Gazy podczas omyłkowego ostrzału legalnego konwoju organizacji humanitarnej World Central Kitchen przez izraelskie wojsko na początku kwietnia. humanitarnego a Do wnętrzności prosiaków trafił bilon i kilka banknotów o łącznej wartości 260,32 zł – pieniądze zostaną wpłacone na bankowe konto World Central Kitchen, dedykowane „ku pamięci” 35-letniego Damiana z Przemyśla.
Przegląd Zamojskiego Humoru „Rżysko No2” to nowe wydarzenie cykliczne w regionie, zainicjowane przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem, który nawiązał kontakt z organizatorami wieloletniego kabaretonu „Kąkolewisko” o zasięgu wojewódzkim. Jednym z celów „Rżyska” był wybór dwóch podmiotów wykonawczych z okolic Zamościa, rekomendowanych do udziału w tegorocznych XXIV Wojewódzkich Spotkaniach Kabaretowych „Kąkolewisko” – wydarzenie odbędzie się jesienią w Kąkolewnicy (powiat radzyński).
Na „Rżysku No2” wystąpili następujący „prześmiewcy”: Kabaret „Na Serio” z Lipska Polesia, Kabaret „Taka Potrzeba” z Łapiguza, Kabaret „Gzyms Szyderców” z Zamościa, Seniorska Grupa Teatralno-Kabaretowa „Susełek” z Hubal, Grupa Teatralna „Magnolia” – Świetlica Aktywności Seniora z Zamościa, Halina Kierepka z Sitańca Kolonii jako solistka oraz w dwóch duetach, z Anną Samulak z Czołek oraz z Dariuszem Tłuczkiewiczem z Białobrzeg, który również wystąpił jako solista w roli „Cioci Heli”. Ponadto, na koniec przeglądu, poza programem, ale jeszcze przed wręczeniem nagród, wystąpiła spontanicznie wokalistka ze składu zamojskiej formacji seniorskiej, Maria Adamczyk. Niektórzy kabareciarze mieli kilka wejść scenicznych więc łącznie pokazano aż 20 skeczów, w tym kilka monologów i 2 dłuższe przedstawienia teatralne o charakterze komediowo-kabaretowym (m.in. „Zemsta” A. Fredro). Przegląd trwał bite 3 godziny. Na koniec „Wielki Cenzor” / Konferansjer i zarazem dyrektor Zamojskiego „GOK-u Wysokie” wręczył kabareciarzom równorzędne nagrody symboliczne. Najwięcej, bo aż 4 nagrody zgarnęli członkowie Kabaretu „Gzyms Szyderców” – „za umiejętne wykorzystanie muzyki w kabarecie” oraz „za serwowanie obfitego źródła zdrowego śmiechu”. Ponadto, niektórzy kabareciarze, poza solistami, wyróżniali się szczególnie podczas przeglądu, dlatego „Wielki Cenzor” przyznał kilka nagród indywidualnych dla wyjątkowych osobowości scenicznych. Nagroda indywidualna „za nieprzyzwoicie neutralny humor” trafiła do Zbigniewa Pelca, który wystąpił zarówno w składzie formacji „Magnolia”, jak i w kabarecie „Gzyms Szyderców”. Inną osobą, wyróżniającą się w składzie tego kabaretu z Zamościa, była Jadwiga Opiela, która otrzymała nagrodę „za inteligentny sarkazm podczas występów”. Kabaret „Taka Potrzeba” dostał nagrodę „za umiejętne wykorzystanie tępego humoru”. Solistkę Halinę Kierepkę nagrodzono „za wywoływanie spontanicznego śmiechu publiczności”, a jej partnerkę z jednego skeczu, Annę Samulak, uhonorowano nagrodą „za wyjątkowo cięte dowcipy”. Z kolei solistę Dariusza Tłuczkiewicza i jego sceniczne wcielenie, czyli „Ciocię Helę”, nagrodzono „za niebezpieczne balansowanie dwuznacznym humorem”. Kabaret „Na Serio” otrzymał nagrodę „za celujące skecze tematyczne”. Nagroda „Za absurdalnie zabawne gagi kabaretowe” trafiła do Świetlicy Aktywności Seniora „Magnolia”, a Grupę Teatralno-Kabaretową „Susełek” nagrodzono „za celną ironię w ujęciu kabaretowym”. Poza tym, zespół z Hubal zrobił największe wrażenie wyjątkową dbałością o wyszukane, bogate i fantazyjne kostiumy, wśród których nie zabrakło specjalnych strojów dla aktorów odgrywających zaskakujące role …drzew w spektaklu, pt. „Kopciuszek szuka męża”. Każdy, kto wystąpił w przeglądzie, zamiast statuetki czy pucharu, dostał prawdziwy …tasak ze specjalnym pamiątkowym nadrukiem na ostrzu. Z kolei, rekomendację do udziału w jesiennym wojewódzkim kabaretonie „Kakolewisko” otrzymały kabarety „Gzyms Szyderców” i „Taka Potrzeba”.
Tegoroczne „Rżysko No2” było szczególną okazją do integracji kabareciarzy-amatorów z lokalnych środowisk Zamościa i okolic, którzy na co dzień nie mają zbyt wielu okazji do spotkań i wymiany doświadczeń między ludźmi, ceniącymi sobie korzyści płynących z utrzymywania dobrego humoru i generowania zdrowo-dajnego śmiechu.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Jarosław Kalbarczyk
Zdjęcia: Agnieszka i Małgorzata z ekipy GOKGZ

Zapraszamy do obejrzenia foto-galerii z Przeglądu Zamojskiego Humoru „Rżysko No 2”, który odbył się w niedzielę, 14.04.2024 r., w siedzibie Zamojskiego „GOK-u Wysokie”.

Imprezę pn. Przegląd Zamojskiego Humoru „Rżysko No2″ 2024 zorganizowała ekipa Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z siedzibą w Wysokiem, w tym „Wielki Cenzor” w osobie dyrektora, albo odwrotnie: dyrektor w osobie „Wielkiego Cenzora” 😉

Skip to content