Palmy w Izbie miały wzięcie 8.03.2024 r.

Palmy w Izbie miały wzięcie 8.03.2024 r.

Druga już grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Tadeusza Kościuszki w Zamościu przybyła do Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem, by podjąć wyzwanie samodzielnego wykonania tradycyjnych palm wielkanocnych na zbliżającą się Niedzielę Palmową. Tym razem do wysockiej Izby zawitała klasa IIIa z SP nr 9 w Zamościu.

To był piątek i w dodatku Dzień Kobiet, ale temat przygotowanych zajęć bardziej dotyczył zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Pobyt uczniów z zamojskiej „dziewiątki” w Izbie upłynął bardzo pracowicie. Musieli podjąć się zadania i spośród uzbieranych wcześniej przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem ziół, traw i kwiatów, wykonać tradycyjne palmy wielkanocne. Tradycyjną palmę robi się w Polsce zazwyczaj z gałązek trzciny, wierzby, ziół, bukszpanu i jałowca. Ma postać pionowego bukietu przyozdobionego suszonymi kwiatami oraz kokardką. I takie właśnie bukiety komponowali uczestnicy warsztatów pod okiem Wandy Szpugi, opiekunki obiektu. Nie zabrakło też spaceru edukacyjnego po obiekcie oraz prezentacji zgromadzonych tu eksponatów z dawnego życia i pracy mieszkańców zamojskich wsi. Na koniec każdy uczestnik warsztatów otrzymał dodatkowo pamiątkową pocztówkę i smyczkę promocyjną z Zamojskiego „GOK-u Wysokie”.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem funkcjonuje w ramach działalności Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem.

Skip to content