Pierwszy tydzień „Ferii w GOK-u 2024” – relacja

Pierwszy tydzień „Ferii w GOK-u 2024” – relacja

Pierwszy dzień „Ferii w GOK-u 2024” – wtorek, 30.01.2024 r.
Ferie zimowe to czas odpoczynku od szkoły, a także 2-tygodniowa przerwa między semestrami. Od 30.01.2024 r. trwał cykl zajęć feryjnych w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. W tym roku zrezygnowano ze spotkań w Regionalnej Izbie Pamięci, ponieważ trwa tam rozbudowa kompleksu. Hałas maszyn i praca ekipy budowalnej nie były czynnikami sprzyjającymi do realizacji działań feryjnych. Dlatego wszystkie przedsięwzięcia odbyły się w dogodnych warunkach pomieszczeń wysockiego GOK-u. Już na pierwszych zajęciach na uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez doświadczone animatorki. 10-osobowa grupka dzieci, w tym 1 dżentelmen, podjęła temat dokarmiania ptaków i dzikich zwierząt w okresie zimowym. Podczas spotkania postanowiliśmy zrobić wspólnie z dziećmi sowę, karmniki z szyszek, a także zabawne postaci ludzików, też z szyszek. Zajęcia rozpoczęły się warsztatami manualnymi, pt. „Sowy z masy solnej”. Przy odpowiednich proporcjach produktów (sól, woda, mąka) i po porządnym ugnieceniu ciasta, zwanego masą solną, dzieci miały możliwość uformować kształt „mądrej sowy”. Masa solna schnie stosunkowo długo więc gotowe sowy będą miały swój finał w drugim tygodniu ferii. Zima to bardzo trudny czas dla ptaków i zwierząt, i trudno znaleźć im coś do jedzenia, ponieważ wszystko jest zasypane śniegiem, dlatego Pani Wanda Szpuga – Opiekunka Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem zawitała do Zamojskiego „GOK-u Wysokie”, by udzielić dzieciom kilku pożytecznych rad na temat dokarmiania zwierząt. Pogadanka zawierała też wiele cennych informacji historycznych o tym, jak niegdyś dokarmiano ptaki i zwierzęta zimą. W czasach kiedy nie było w sklepach dostępnych gotowych pokarmów dla zwierząt dzieci z rodzicami i dziadkami rozrabiały w plastikowych kubkach po maśle roślinnym smalec z ziarnem, wieszając kubek na dworze na sznureczku, wieszano również plastry słoniny. Zaraz po prelekcji Pani Wandy dzieci samodzielnie wykonały szyszkowe karmniki na sznureczkach, gdzie bazą była szyszka, którą oblepiano smalcem zmieszanym wcześniej ze specjalną mieszanką ziaren dla skrzydlatych gości. Potem dzieci mogły również wzbogacić swoje umiejętności robiąc szyszkowe ludki. Własnoręczne uszycie ostrą igłą kołnierzyka z falbanką dookoła głowy ludzikowi było nie lada wyzwaniem, bo większość tę czynność wykonywała pierwszy raz w życiu. Powstały więc damy z długimi włosami, panowie w kapeluszach z czapeczki z żołędzi, rączki, nóżki ze sznurka i koralików drewnianych, a także samodzielnie dorysowane szeroko uśmiechnięte buźki i oczka. Zajęcia plastyczno-manualne doskonale rozbudzały w dzieciach kreatywność, bawiąc i ucząc zarazem.

Drugi dzień „Ferii w GOK-u 2024” – środa, 31.01.2024 r.
Bałwanki z bibuły i grzybki na balonie – tak brzmiały tematy zajęć manualno-plastycznych w GOK-u w drugi dzień ferii. 13-osobowa grupa dzieci wzięła się za bibułę, gazety i kleje. Jak zwykle dzieci okazały się wybitnie twórcze, tworząc wręcz dzieła sztuki. W związku z tym, że w tym roku ferie zimowe na Zamojszczyźnie były bez śniegu, w wysockim GOK-u postanowiliśmy ulepić bałwana, ale nie ze śniegu, który i tak zniknął tuż przed feriami, a z kolorowej bibuły. Za pomocą ołówka i kleju przyklejano do kartonu wycięte kwadraciki z bibuły, tworząc bałwanka. Sprytniejsi wybrali znaną im metodę, robiąc z kwadracików kuleczki, które przyklejano do szablonu. Kolejną atrakcją dnia było rozpoczęcie „produkcji” grzyba – muchomora. Z porwanych kawałków gazet oklejaliśmy balon dużą ilością warstw gazetowych skrawków, aby powstał kształtny daszek naszego grzyba. Niestety, potrzebny był czas, by kapelusz mógł porządnie wyschnąć, dlatego praca z muchomorami będzie kontynuowana na kolejnych zajęciach. Na koniec, gdy już zabezpieczono nasze grzyby, zaproszono uczestników do gier i zabaw ruchowo-sprawnościowych, jakże ważnych dla zdrowia, szczególnie zimą. Po ciężkiej, siedzącej, pracy rozruszaliśmy dzieciaki różnymi zabawami, były wyścigi w hula hop, gra w kolory, berek z przysiadem czy wielopokoleniowa gra w zbijanego. Było super!

Trzeci dzień „Ferii w GOK-u 2024” – czwartek, 01.02.2024 r.
Trzeciego dnia zajęć manualno-plastycznych  dzieci najpierw wykonały „Stożkowe aniołki” i „Zimowy pejzaż”, a potem rozruszały się za sprawą serii zabaw i gier, a nawet tańców. Pierwszy czwartek ferii okazał się bardzo pracowitym dniem w GOK-u. Na uczestników naszych zajęć czekały nowe wyzwania. Tym razem dzieci wykonały aniołki ze sznurka, owijając styropianowy stożek jutowym sznurkiem i krok po kroku kompletowały figurkę aniołka, doklejając złotą aureolę, skrzydełka, rączki, a nawet długie włosy oraz dorysowywały oczka i buzię. Gdy aniołki były gotowe, na stole pojawiła się namiastka lasu – liście, gałązki, szyszki, żołędzie, kasztany i wiele innych leśnych elementów zebranych wcześniej i wysuszonych. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oklejały pomalowane krążki z tektury, na których budowały drewnianą górską chatkę, góry, las, słoneczko itp. Tym samym, powstał tzw. zimowy pejzaż. Po skończonych robótkach przyszedł czas na rozruszanie małych kości. 8-osbowa grupa dzieci tańczyła w parach na coraz mniejszych skrawkach gazety, potem był berek i wiele innych konkurencji, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na finał zajęć w rejonie parkingu za GOK-iem na ogrodzeniu rozwieszono ptakom wcześniej zrobione karmniki tłuszczowe z szyszek i w kubeczkach. Tak minął cykl zajęć w pierwszym tygodniu „Ferii w GOK-u 2024”.

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość w Wysokiem: Małgorzata Sokołowska, red. JK

Skip to content