Grupa teatralna „Bez Maski” z Mokrego

Grupa oficjalnie rozpoczęła swoją działalność 19 marca 2013 roku. Jej inicjatorem do założenia była Irena Kucharska- przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Mokrem. Teksty inscenizacji teatralnych pisze niezmaganie Maria Duławska. Debiutem scenicznym było przedstawienie o tematyce słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słonecznym, czyli Kupalnocką. Premiera odbyła się 13 czerwca 2013 roku, podczas Dnia Animatora Kultury w Zamościu, który odbywał się w Książnicy Zamojskiej. Został tam przedstawiony fragment przedstawienia „Noc świętojańska”. Kolejną sztuką był „Wieczór wigilijny” opowiadający o zwyczajach i tradycjach staropolskich związanych z Narodzeniem Pana Jezusa. Kolejne przedstawienie kabaretowo-muzyczne pt.: „Być kobietą…” było przyszykowane z okazji odchodów Dnia Kobiet. Dla dzieci, na okres wakacyjny wystawiana była skrócona wersja „Jasia i Małgosi” Brzechwy po przeróbkach Marii Duławskiej. Dożynkowy dzień jest czasem wyjątkowym, to i inscenizacja przygotowana przez Grupę Teatralną była szczególna. „Pokłon ziemi” to pokłon ku ciężkiej pracy rolnika, który zna trudy uprawy roli.

© Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem
Background vector created by Freepik