Zespoły wokalne

W Gminie Zamość działa aktywnie 5 zespołów śpiewaczych. Uświetniają one swoimi występami wszystkie gminne uroczystości, będąc jednocześnie kulturalną wizytówką Gminy Zamość.

„Ale Cantare” z Płoskiego

Zespół wokalny „Ale Cantare” jest na tyle młody, że jego członkinie wciąż doskonale pamiętają datę narodzin: 2 sierpnia 2011 roku. Wówczas kilka pań z Płoskiego za gorącą namową sołtysa Tadeusza Kostrubca połączyło siły wokalne pod kierunkiem skromnej, acz wybitnej solistki i dyrygentki Barbary Rabiegi.
Już 17 sierpnia utalentowane płoszczanki dały próbkę swoich możliwości podczas mszy odpustowej w rodzimej parafii. Od tego czasu śpiewem ubogacają programy mniejszych i większych uroczystości w swoim sołectwie (koncertowały m.in. podczas Dożynek Parafialnych, jasełek, z okazji Dnia Kobiet, Święta Rodziny), ale i poza jego granicami (wzięły udział w Koncercie Noworocznym w Katedrze Zamojskiej, uświetniły obchody jubileuszu Biblioteki Gminnej czy Jubileuszu Długoletniego Pożycia Par Małżeńskich z Gminy Zamość, wystąpiły też podczas Gminnych Dożynek).
Panie z powodzeniem odnajdują się w repertuarze zarówno patriotycznym, jak i ludowym czy rozrywkowym. Dlatego też w bardzo krótkim czasie „Ale Cantare” zdążyło podbić serca wielu mieszkańców Zamojszczyzny.
Warto też nadmienić, że członkinie „Ale Cantare” chętnie podejmują współpracę z innymi formacjami, od października 2012 roku zasilają szeregi płoszczańskiego OSP.

 

„Białowolanki” z Białowoli

Zespół „Białowolanki” został założony podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet w marcu 2001 roku. Pierwszym kierownikiem artystycznym zespołu był Marian Pupiec, ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej w Białowoli. Po dwóch miesiącach „Białowolanki” debiutowały koncertem podczas obchodów Powiatowego Święta Ludowego w Białowoli w dniu 3 czerwca 2001 roku. Do zespołu należy 12 pań. Spotykają się na próbach raz w tygodniu. Instruktorem muzycznym jest Tadeusz Flor. Zespół wykonuje różnorodne pieśni religijne, patriotyczne czy ludowe. Panie prezentują się podczas Dożynek Gminy Zamość, Dnia Susła, Dni Samorządowca i innych uroczystości. Zapewniają oprawę muzyczną Mszom Świętym, mającym miejsce w kaplicy w ich rodzinnej miejscowości – Białowoli. „Białowolanki” często koncertują w regionie, m.in. na Zamojskich Dniach Folkloru w Zwierzyńcu, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, latem na Rynku Wielkim w Zamościu. W 2010 roku „Białowolanki” koncertowały na Ukrainie. Wspólnie z zespołem „Echo Lipska” z Lipska wystąpiły podczas 19. Rocznicy Dnia Niepodległości w partnerskiej dla Gminy Zamość Gminie Iwano-Frankowe.

 

„Czerwone Korale” z Zawady

DSC_5646

Zespół Czerwone Korale powstał w 2013 roku z duchowej potrzeby mieszkańców Zawady. Do jego repertuaru wchodzą utwory religijne oraz porywające publiczność znane polskie przeboje. Zespół uświetnia swoimi występami wydarzenia lokalne, gminne a nawet regionalne. Instruktorem muzycznym „Czerwonych Korali” jest Katarzyna Wasilewska- nauczycielka muzyki i zajęć artystycznych. Obecnie zespołowi przewodniczy Anna Skorupka. Zespół spotyka się na próbach w świetlicy wiejskiej w Zawadzie.

 

„Echo Lipska” z Lipska

Zespół „Echo Lipska” powstał w sierpniu 2004 roku z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Lipsku. Należy do niego 9 pań. Instruktorem muzycznym jest Tadeusz Flor. Próby odbywają się w świetlicy wiejskiej w Lipsku. Repertuar zespołu jest różnorodny. Obejmuje pieśni kościelne, patriotyczne, ludowe, biesiadne. Panie nie stronią również od występów kabaretowych. Występują w Gminie Zamość podczas Dożynek Gminnych, Samorządowego Dnia Kobiet, Dnia Susła, Dni Samorządowca i podczas wielu innych uroczystości. W kościele parafialnym w Lipsku koncertują z kolędami w okresie bożonarodzeniowym. Reprezentują gminę w regionie, występując między innymi na Nieliskiej Biesiadzie Kulturalnej w Nieliszu, Zamojskich Dniach Folkloru w Zwierzyńcu, kolędują w okresie Świąt Bożego Narodzenia. W 2010 roku „Echo Lipska” debiutowało poza granicami kraju. Wspólnie z zespołem „Białowolanki” panie koncertowały podczas obchodów 19. Rocznicy Dnia Niepodległości Ukrainy w partnerskiej dla Gminy Zamość Gminie Iwano-Frankowe.

 

Chór „Sitanianie” z Sitańca

Chór Sitanianie powstał 1 października 2008 roku. W jego skład wchodzą panie, które niegdyś śpiewały w zespole śpiewaczym „Sitanianki”, działającym przeszło 30 lat w Gminie Zamość oraz inne osoby pasjonujące się śpiewem. Funkcję kierownika administracyjnego pełni Wiesław Pośnik, natomiast kierownikiem artystycznym jest Irena Dużyńska. Chór tworzy obecnie 30 osób, akompaniuje mu Tadeusz Flor, a konferansjerem jest Barbara Kołodziejczuk. Dwa lub trzy razy w tygodniu, w zależności od potrzeb, odbywają się próby w świetlicy wiejskiej w Sitańcu. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny – wykonuje utwory religijne, patriotyczne, ludowe, wojskowe, rozrywkowe. Chór Sitanianie koncertuje podczas uroczystości i spotkań gminnych, a także lokalnych i regionalnych. Ma już na swoim koncie koncerty poza granicami kraju – na Ukrainie podczas festynu „Lwów starodawny” oraz w Katedrze Łacińskiej we Lwowie. Sitanianie występują m.in. na festynie rodzinnym Dzień Susła, Dożynkach Gminy Zamość, Festiwalu Muzyka Europy podczas Dni Samorządowca, obchodach Święta Niepodległości, Dożynkach Powiatu Zamojskiego, Zamojskich Dniach Folkloru w Zwierzyńcu, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym.

 

„Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej

Zespół „Roztoczanki” powstał 16 maja 1990 roku z inicjatywy Zofii Korony, ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Wieprzeckiej. Nazwa zespołu nawiązuje do Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza, w obrębie których leży rodzinna Wólka Wieprzecka. Instruktorem muzycznym „Roztoczanek” od 2005 roku jest Daniel Narolski. Obecnie Kołu i zespołowi przewodniczy Maria Listopad. Panie spotykają się na próbach, wykonują utwory z różnorodnego repertuaru. Zawiera on wiele pieśni i piosenek ludowych, patriotycznych, religijnych czy biesiadnych. Zespół występuje podczas uroczystości gminnych m.in. na Dożynkach Gminy Zamość, Dniu Susła, Samorządowym Dniu Kobiet, Dniu Samorządowca i wielu innych. „Roztoczanki” biorą udział w wydarzeniach, przeglądach i spotkaniach odbywających się w regionie. W 2010 roku uroczyście obchodzono Jubileusz 20-lecia istnienia zespołu „Roztoczanki”.

 

„Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec

Zespół „Wesołe Gosposie” został założony w 1992 roku. Funkcję jego kierownika pełni Halina Bosiak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii Sitaniec. Repertuar zespołu jest różnorodny, wśród wykonywanych utworów są pieśni religijne, patriotyczne, piosenki ludowe i biesiadne. „Wesołe Gosposie” występują w Gminie Zamość, m.in. podczas Dożynek Gminnych, Dni Samorządowca, Samorządowego Dnia Kobiet, Noworocznego Spotkania Samorządowego Gminy Zamość, a także podczas mniejszych spotkań sołeckich. Zespół prezentuje się w regionie, występuje z koncertami kolęd, podczas Kiermaszu Wielkanocnego w Zamościu, podczas Zamojskich Dni Folkloru w Zwierzyńcu, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym i wielu innych wydarzeniach kulturalnych. Otrzymał wiele wyróżnień, dyplomów i nagród za swoją działalność. W 2010 roku Panie wyśpiewały III nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych podczas 44. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Halina Bosiak jest laureatką Festiwalu w kategorii śpiewaków–solistów.

© Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem
Background vector created by Freepik