Kabaret KGW Lipsko i „Amator” – grupa teatralna

Grupa Teatralna „Amator” miała swoje korzenie w Teatrze Dziecięco-Młodzieżowym „Uciecha”, założonym we wrześniu 1996 r. przez ks. kan. Józefa Dudka w parafii Lipsko (Gmina Zamość). Zabawa w teatr przyniosła młodym aktorom wiele radości, jak również sprawiła uciechę widzom. Nic dziwnego, że jego członkom trudno było rozstać się ze sceną – w styczniu 2017 r. dorośli już aktorzy przygotowali „jasełka na wesoło”, które wystawili w świetlicy wiejskiej w Lipsku. Ciepłe przyjęcie, z jakim spotkała się ta inicjatywa, sprawiło, iż postanowili założyć nową, nieformalną grupę pod nową nazwą „Amator”, ponieważ poprzednia „Uciecha” z założenia miała skupiać dzieci i młodzież. W lipcu 2017 r. Grupa Teatralna „Amator” wystawiła spektakl dla dzieci, pt. „Smerfy”. Grupa szybko się rozrosła, przyciągając w swe szeregi nie tylko byłych członków Teatrzyku „Uciecha”, ale wszystkich zainteresowanych teatrem z terenu całej parafii Lipsko, w tym dzieci i młodzież. Na spektaklach integrowały się już 2 pokolenia aktorów. Grupa starała się co roku wystawiać jasełka w Lipsku, angażując się także w organizację Misterium Męki Pańskiej w parafii Lipsko. Miała w swym repertuarze zarówno spektakle dla dzieci jak i skecze dla dorosłych. W ramach grupy działa też sekcja kabaretowa, która swoją działalność zapoczątkowała w 2014 r., kiedy to panie z Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) w Lipsku przygotowały widowisko kabaretowe, pt. „Darcie pierza”, wystawiając je z okazji swego jubileuszu oraz podczas festynu „Lipskie Lato Kulturalne”. Obecnie „Amator” zbiera się coraz rzadziej z powodu nadmiaru obowiązków ich dorosłych członków.