Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem
Wysokie 84, 22-400 Zamość, tel. 517 830 582

Zwiedzanie Regionalnej Izby Pamięci w Wysokiem jest bezpłatne. Zwiedzanie uzupełnione jest o warsztaty i zajęcia prowadzone przez Opiekunkę Izby Wandę Szpugę, która udziela szczegółowych informacji pod nr tel. 517 830 582. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszą telefoniczną zapowiedź wizyty.

Godziny otwarcia Regionalnej Izby Pamięci w 2020 roku:

styczeń, luty, marzec, grudzień
piątek – sobota w godz. 13:00 – 16:00

kwiecień, październik, listopad
piątek – sobota w godz. 13:00 – 17:00

maj, czerwiec, wrzesień
piątek – sobota w godz. 12:00 – 18:00

lipiec, sierpień
czwartek w godz. 14:00 – 18:00
piątek – sobota w godz. 12:00 – 18:00

W pozostałe dni można umówić spotkanie telefonicznie, tel. 517-830-582.

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem powstała dzięki inicjatywie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem w dniu 12 listopada 2005 roku. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Pani Wanda Szpuga przewodnicząca Koła. Na pierwotną siedzibę Izby wybrano dom z lat 30-tych XX wieku, dawne centrum kultury Wysokiego i miejsce spotkań mieszkańców.
Panie postanowiły gromadzić eksponaty związane z dawnym życiem wsi i pracą rolników. Pomysł spotkał się z żywym i ciepłym przyjęciem mieszkańców Wysokiego i całego regionu. Pierwsze eksponaty zaczęły napływać w 2005 roku, a obecnie ich liczba wynosi 1048 sklasyfikowanych eksponatów. Pochodzą z Wysokiego oraz innych miejscowości Gminy Zamość, Zamojszczyzny i Roztocza: Bortatycz, Białowoli, Zawady, Sitańca, Kątów, Jacni, Bródka, Mołożowa i innych, z których wciąż są przekazywane eksponaty. Najstarszym eksponatem w Izbie są żarna (używano ich przed I wojną światową). Są tu też międlice i metalowe szczotki do obróbki lnu, dzieże, łopaty i kociuby przydatne przy wypieku chleba, tary do prania, maglownice, maślniczki, barlacze, nosiłki i wiele innych rzeczy z domu pod strzechą. Zbiory sukcesywnie się powiększają. W prowadzeniu Izby pomagają mężowie i synowie gospodyń – druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem oraz sołtys wsi. Dzięki nim wiele zniszczonych, cennych sprzętów odzyskało pierwotny wygląd. Co roku w miesiącu kwietniu odbywają się tu kilkudniowe spotkania z tradycją przyciągające wielu gości. Obejmują one pokazy praktycznego użycia dawnych sprzętów, oprowadzanie turystów po Izbie, wiejski poczęstunek oraz obchody Dnia Muzealnika. Izbę odwiedzają turyści indywidualni i grupy zorganizowane. Wśród nich był Ambasador Japonii w Polsce i delegacja Agencji Regionalnego Rozwoju Połoniny ze Słowacji.
Izba pełni funkcję edukacyjną, kulturową, ale także i integracyjną. Jest ona miejscem spotkań mieszkańców podczas lokalnych inicjatyw społecznych, zebrań mieszkańców sołectwa oraz ma ona na celu szerzenie tradycji wiejskiej, nauki o ludowości. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 roku obiekt Regionalnej Izby Pamięciw Wysokiem odwiedziło 1504 osoby, w tym 5 grup zorganizowanych głównie dzieci, wycieczka autokarowa z Tomaszowa Lubelskiego, 56-osobowa grupa offroadowa z różnych zakątków Polski.

Skip to content