W jeden dzień zespoły Gminy Zamość zaśpiewają w Zwierzyńcu, Aleksandrowie i Siedliskach

3 lipca 2016 r. będzie bardzo pracowitym dniem dla zespołów z Gminy Zamość. W pierwszą niedzielę lipca nasze formacje wyjadą poza gminę na festyn i dwa duże przeglądy, tego samego dnia odbędzie się też festyn w sołectwie Siedliska. Większość zespołów wystąpi na dwóch imprezach jednego dnia.
Podczas VII Zamojskich Dni Folkloru w Zwierzyńcu Gminę Zamość będzie reprezentować 5 zespołów.
Festiwal, jak co roku, odbędzie się w malowniczym otoczeniu dawnych zabudowań ordynackich, na dziedzińcu Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu przy ul. Browarnej 1. Rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do ok. 18:00. Wśród wielu wykonawców wystąpią „Białowolanki”, „Echo Lipska”, „Czerwone Korale” z Zawady, „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec i „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej.
Wydarzeniu towarzyszy kiermasz sztuki ludowej.
Tego samego dnia w Amfiteatrze Dąbrowa (Polana Dąbrowa) odbędzie się XXII Konkurs Piosenki Partyzanckiej – Aleksandrów 2016.
Spośród kilkudziesięciu zgłoszeń organizatorzy zakwalifikowali tylko 18 zespołów z całego regionu, wśród nich 3 z Gminy Zamość: zespół śpiewaczo-obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec, Chór „Sitanianie” z Sitańca i zespół „Czerwone Korale” z Zawady. Konkurs rozpocznie Msza Święta o 13:30, po której od 14:30 wystartują przesłuchania konkursowe. Finał i wręczenie dyplomów i nagród przewidziano o 18:00. W przerwie na obrady jurorów wystąpią laureaci ubiegłorocznej edycji konkursu, Chór Męski „Klucz” z Majdanu Starego oraz Chór im. Ks. Błażeja Nowosada z Aleksandrowa.
Imprezie będzie towarzyszył kiermasz książki o tematyce partyzanckiej i wojennej.
Pierwsza niedziela lipca to także Rodzinny Festyn Sołecki „Od Małego do Dużego” w Siedliskach (Gmina Zamość).
W ramach szerszej części artystycznej w Siedliskach wystąpią również cztery formacje z terenu Gminy Zamość. Ok. godziny 16:50 zaprezentuje się Kabaret Koła Gospodyń Wiejskich w Lipsku, następnie zaśpiewają „Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej, ok. 18:00 wystąpią Panie z „Echo Lipska”, a potem kabaret „Taka Potrzeba” z Łapiguza, który wcześniej ubarwi też swoimi skeczami festyn w Majdanie Ruszowskim po sąsiedzku w Gminie Łabunie.
3 lipca to również duże wyzwanie dla ekipy zamojskiego GOK-u, bo oprócz współorganizowania imprezy w Siedliskach, GOK musi rozwiązać logistyczną łamigłówkę związaną z zapewnieniem tego dnia przewozów dla naszych zespołów do kilku punktów regionu, z uwzględnieniem programów imprez zewnętrznych i tego, że większość naszych rodzimych formacji występuje tego dnia na dwóch imprezach. Zgranie logistyczne całości w odpowiednim czasie jest wyjątkowym wyzwaniem.
Więcej informacji o programie tego festynu TUTAJ

Magda Misztal / JK

Skip to content