Święto ziemniaka w Łapiguzie

Tytułowy ziemniak nie był wcale najważniejszym elementem imprezy plenerowej, jaka odbyła się w pierwszą niedzielę października w podzamojskim Łapiguzie. Chodziło głównie o świetną zabawę, z której najpełniej skorzystało spore grono dzieci. To właśnie najmłodszym uczestnikom zaproponowano najbogatszą ofertę atrakcji. Miejscem akcji były plac zabaw i teren przy Domu Weselnym „Ambrozja” w Łapiguzie. Animacje i zabawy dla dzieci przygotowało Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+. Były warsztaty plastyczne decoupage, kręcenie balonowych figurek, puszczanie megabaniek mydlanych oraz konkursy, m.in. na stempel z ziemniaka, ziemniaczane cudaki i wiele innych. Zwycięzcy za miejsca I-III otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy słodkie upominki.
„Święto ziemniaka” prowadzili wspólnie Elżbieta Sereda – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Łapiguzie i zarazem szefowa „Ambrozji” oraz sołtys Dariusz Rabiega wraz z kolegami z kabaretu „Taka Potrzeba”, który rezyduje w „Ambrozji”. Część artystyczną rozpoczęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. księdza Jana Twardowskiego w Borowinie Sitanieckiej. Współczesne utwory rozrywkowe zaśpiewali Iga Grątkowska z kl. I, Helena Hojda z kl. IV, Gracjan Grątkowski z kl. V, duet Malwina Wiater i Magdalena Zarek z kl. V i Kamil Pieńkosz z kl. V. Następnie pokaz taneczny zaprezentowały uczennice klas III i IV: Helena Hojda, Weronika Sędłak, Marcelina Czerniakowska, Marta Bęś, Wiktoria Niedziela, Amelka Lachawiec, Magda Miątkiewicz i Emilka Kościk. Dzieci zostały przygotowane przez nauczycielki Dorotę Czarny i Małgorzatę Flis.
Na okoliczność niedzielnego spotkania w Łapiguzie panowie z kabaretu „Taka Potrzeba” przygotowali specjalny utwór muzyczny o paniach z miejscowego KGW. Koło jest stosunkowo młode, zebranie założycielskie odbyło się latem 2015 r. Z tej okazji, jak również z powodu drugiej edycji „Święta Ziemniaka”, przygotowano duży tort dla …wszystkich. Została także wystawiona kronika Koła, dokumentująca działalność KGW Łapiguz, w której każdy mógł się wpisać na pamiątkę.
W ramach imprezy odbył się też konkurs na najciekawszą potrawę z ziemniaka. Jury przyznało trzy równorzędne nagrody dla Joanny Szali za placek po węgiersku, Doroty Pomian za placki ziemniaczane pieczone i Elżbiety Seredy za kopytka ze skwarkami.
Na schodach domu weselnego wystąpiły też „Wesołe Gosposie” z pobliskiego Sitańca Kolonii, które zaśpiewały i odegrały swój sztandarowy skecz kabaretowy, pt.: „Problemy dziadka”. Kolejne zabawne scenki rodzajowe przedstawił miejscowy kabaret „Taka Potrzeba”, który zawiązał się w Łapiguzie raptem w tym roku. Gościnnie wystąpiły również „Ogrodniczki” z Łabuniek Pierwszych, które zaprosiły publiczność do wspólnego śpiewania. Na koniec zaśpiewały panie z „Ale Cantare” z Płoskiego, a na finał zapłonęło ognisko.
Panie z KGW postarały się także o sponsorów, którym należą się piękne podziękowania – „Święto Ziemniaka” w Łapiguzie wsparły następujące firmy: DPD, Dom Weselny „Ambrozja”, Magna – tapicerstwo motocyklowe i samochodowe, Emeritus – kompleksowe ubezpieczenia, Gospodarstwo rybne Zbigniew Kostyła. Imprezę zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich w Łapiguzie, przy współpracy z Samorządem Gminy Zamość, Sołtysem i Radą Sołecką Łapiguza, kabaretem „Taka Potrzeba”, Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Zamość oraz Stowarzyszeniem Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+.

Aleksandra Siołek

Skip to content