Ale Cantare podbija Glasgow

Jeszcze w 2016 roku Towarzystwo Społeczno-Oświatowe „Dom Polski” im. Generała Władysława Sikorskiego w Szkocji, z inicjatywy tamtejszej Grupy Folkowej „Gościniec”, wystosowało do Gminy Zamość list zapraszający zespół „Ale Cantare” z Płoskiego. Dzięki przychylności Wójta Ryszarda Gliwińskiego wizyta naszych wokalistek w Szkocji doszła do skutku w dniach 28-31 stycznia 2017 r. Dom Polski w szkockim Glasgow jest rozpoznawalnym punktem polskości na terenie Wielkiej Brytanii, a Zarząd towarzystwa jest zainteresowany współpracą z Gminą Zamość w celu promowania polskiej tradycji i kultury.

Na lotnisku w Glasgow zespół „Ale Cantare” został bardzo ciepło powitany przez członków GF „Gościniec” oraz ich rodziny, którzy zadeklarowali opiekę nad naszym zespołem z ramienia gospodarzy. Po krótkim spotkaniu w prywatnych domach, wszyscy udali się do Domu Polskiego, gdzie nastąpiło oficjalne powitanie zespołu. Następnie zorganizowano warsztaty wokalne dla członków „Gościńca”, które poprowadziła Barbara Rabiega, kierowniczka „Ale Cantare”. W tym samym czasie reszta naszych Pań zwiedziła Muzeum i Galerię Sztuki Kelvingrove (Kelvingrove Art Gallery and Museum), najbardziej popularne muzeum w Szkocji.

Już pierwszego dnia pobytu zespół urzekł słuchaczy swoim talentem, prezentując się w kościele pod wezwaniem św. Szymona. „Ale Cantare” przygotowało oprawę wieczornej mszy świętej, w której dominowały pieśni maryjne. Dzień zakończył się spotkaniem integracyjnym z Polonią z Glasgow. Nie zabrakło polskich akcentów: uczestnicy odtańczyli wspólnie poloneza, była również nauka tańców ludowych, a restauracja w Domu Polskim zadbała o to, aby na stole znalazły się zarówno szkockie jak i polskie potrawy.

Kolejny dzień pobytu był bardzo pracowity dla Ale Cantare. Zespół ponownie zatroszczył się o oprawę mszy świętej w kościele pw. św. Szymona, tym razem prezentując pieśni liturgiczne i kolędy. Zaraz potem tego dnia w Domu Polskim zaplanowano dłuższy recital zespołu z Gminy Zamość więc sporo energii poświęcono na próbę. Liczna publiczność, zarówno polsko, jak i anglojęzyczna, miała okazję posłuchać pieśni ludowych i patriotycznych, nieraz okraszonych humorem, ale również i ogromnymi emocjami. Szerokie uśmiechy przeplatały się z kręcącymi się w oczach łzami i ogromnym wzruszeniem Polaków, którzy nie ukrywali tęsknoty za ojczyzną, wręcz „chłonęli” każde wyśpiewane polskie słowo, wydobywające się z ust naszych pań. Wieczorem wszyscy zgromadzili się w kościele pw. św. Anny, gdzie „Ale Cantare” już po raz ostatni miało się zaprezentować. Po kilku pieśniach liturgicznych w czasie Mszy Świętej przyszedł czas na punkt kulminacyjny dnia – „glasgow’skie kolędowanie”, w którym oprócz „Ale Cantare” wzięły udział trzy inne zespoły: GF „Gościniec” pod kierownictwem Joanny Matwiejczuk, kwartet instrumentalny „FOURtissimo” oraz „Newsong Project”. Każdy z zespołów wykonał po kilka kolęd żegnając tym samym okres bożonarodzeniowy. Koncert zakończył się wspólną sesją fotograficzną wszystkich artystów oraz wyrażeniem nadziei na kolejne wspólne kolędowanie w przyszłości.

Po ciężkiej pracy wokalnej, kolejnego dnia przyszedł czas na regenerację i odrobinę zwiedzania. Nowi przyjaciele postanowili pokazać gościom z Gminy Zamość piękne szkockie krajobrazy. Poranek nietypowo powitał ich słońcem, co jest rzadkością w tamtych okolicach, była więc okazja zobaczyć piękne szkockie góry i jeziora. W dobrych nastrojach i wspaniałym towarzystwie dzień upłynął niezwykle szybko. Wieczór pożegnalny przepełniony był ciepłymi słowami, śmiechem, łzami i oczywiście wspólnym śpiewaniem. Wspaniali ludzie, wspaniała atmosfera, niezapomniane spotkanie. Do zobaczenia Glasgow!

Oto program artystyczny pobytu zespołu „Ale Cantare” w Glasgow:

  • 28 stycznia 2017 r., godz. 18:00 – oprawa wokalna Mszy Św. w kościele pw. św. Szymona w Glasgow – pieśni Maryjne,
  • 29 stycznia 2017 r., godz. 11:00 – oprawa wokalna Mszy Świętej w kościele pw. św. Szymona w Glasgow – pieśni liturgiczne i kolędy,
  • 29 stycznia 2017 r., godz. 12:45 – koncert w Domu Polskim im. gen. Wł. Sikorskiego w Glasgow,
  • 29 stycznia 2017 r., godz. 18:00 – oprawa Mszy Św. w kościele pw. św. Anny w Glasgow, pieśni liturgiczne,
  • 29 stycznia 2017 r. godz. 19:00 – występ na koncercie „Glasgowskie Kolędowanie” w kościele pw. św. Anny w Glasgow.

P.S. Podczas pobytu Ale Cantare w Glasgow rozdano prawie 1000 dwujęzycznych folderów o zespole i Gminie Zamość (z tekstami po polsku i angielsku).

GOK: Małgorzata Wołoszyn, Magda Misztal i JK

Skip to content