Gmina Zamość na Konkursie Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie

XXIII Konkurs Piosenki Partyzanckiej odbył się 9 lipca 2017 r. w amfiteatrze na Polanie Dąbrowa w gminie Aleksandrów. Rozpoczął się Mszą świętą odprawioną przez księdza Dominika Osuchowskiego w intencji wszystkich, którzy swoje życie poświęcili w obronie ojczyzny. Następnie przybyłych gości, uczestników i zespoły powitał Józef Henryk Biały wójt gminy Aleksandrów.
Jako pierwszy wystąpił chór „Sitanianie” z Sitańca, laureat ubiegłorocznej edycji Konkursu Pieśni Partyzanckiej.
W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 10 zespołów z powiatów: zamojskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i biłgorajskiego. Występy oceniało jury w składzie: dr Janina Biegalska – Urząd Marszałkowski w Lublinie i Andrzej Sar – główny instruktor ds. dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie. Każdy z wykonawców zaprezentował dwa utwory: pieśń partyzancką oraz pieśń żołnierską lub patriotyczną.
Gminę Zamość reprezentowały zespoły: „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii, który wykonał pieśni: „Niech na zawsze w piosence zostanie” i „Tu nad rzeką mgła” oraz „Czerwone Korale” z Zawady, które zaprezentował pieśni: „Jędrusiowa dola” i „Pieśń konfederatów barskich”.
W ramach konkursu wystąpiły również zespoły: „Czerwona Jarzębina” z Kolonii Jarczów Druga, „Złoty Wiek” z Biłgoraja, „Udryczanki” ze Starego Zamościa, „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa, „Canto” ze Starego Zamościa, „Złota Jesień” z Biłgoraja, „Kwiaty Roztocza” z Suśca i „Wójtowianie” z Krasnobrodu.
W wyniku obrad jurorów „Czerwone Korale” z Zawady otrzymały wyróżnienie.
Przyznano również nagrody: I miejsce zajął zespół folklorystyczny „Wójtowianie” z Krasnobrodu, II miejsce zespół śpiewaczy „Udryczanki” z Udrycz, III miejsce zespoły: „Czerwona Jarzębina” z Kol. Jarczów Druga oraz „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa. Wyróżniono także zespół śpiewaczy „Kwiaty Roztocza” z Suśca.
Przedstawiciele poszczególnych zespołów odebrali pamiątkowe dyplomy i proporczyki a nagrodzone i wyróżnione zespoły również nagrody pieniężne ufundowane przez wójta gminy Aleksandrów.

Aleksandra Siołek

Skip to content