3 maja w Gminie Zamość 2017

Gminne Obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W tym roku gospodarzem gminnych obchodów 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go maja było sołectwo Zawada. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Druhów Strażaków (Dzień Strażaka – 4.05.2017), która miała miejsce w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa w Wielączy. Dalsza część obchodów odbywała się w świetlicy w Zawadzie, gdzie wspólnie najmłodsi i doświadczeni stażem wykonawcy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny.

W uroczystej Mszy Świętej, odprawionej przez księdza Krzysztofa Dziurę – proboszcza parafii, wzięli udział parafianie, władze samorządowe Gminy Zamość, radni Rady Gminy, sołtysi, strażacy, przedstawiciele licznych organizacji pozarządowych i oświaty oraz poczty sztandarowe OSP w Zawadzie, Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej i Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Zawadzie. Homilię o Matce Bożej wygłosił ksiądz wikariusz Łukasz Pintal; odwoływała się do faktów historycznych zawierzenia Maryi różnych europejskich państw, w tym Polski, oraz jej szerokiemu kultowi.

Po Mszy Świętej zgromadzono się w świetlicy wiejskiej w Zawadzie, gdzie przedstawiony został montaż słowno-muzyczny, pt. „Ojczyzna ma droga”. W imieniu wszystkich organizatorów gości witali miejscowi radni Gminy Zamość – Anna Skorupka i Sylwester Dobromilski – sołtys Zawady, a także Ewa Szykuła – dyrektor tutejszej Szkoły Podstawowej. Po raz pierwszy w Zawadzie, czerpiąc z pomysłu Ireny Dużyńskiej, kierownika artystycznego Chóru Sitanianie, powstał wspólny spektakl słowno-muzyczny, podczas którego współpracowali uczniowie obydwu miejscowych szkół, zespół Czerwone Korale oraz Chór Sitanianie. Uczniów przygotowali nauczyciele Arleta Psiuk i Cezary Gomułka. Młodzież przedstawiła „edukacyjną opowieść” o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, odgrywając współczesne i historyczne sceny, i nie cofając się przed wykonaniem bardzo trudnych utworów wokalnych. Nad ich prezentacją rozbrzmiewały patriotyczne pieśni wykonywane przez Chór Sitanianie i zespół Czerwone Korale. Można było zasłuchać się, zapatrzyć i odnieść wrażenie, że nad tą dziecięcą aktywnością, ich beztroskim dzieciństwem i bezpieczeństwem, opiekuńcze ramiona roztaczają dorośli, pamiętający o burzliwej historii polskiego narodu i jego niezłomnej woli dążenia do niepodległości. Dekoracje do widowiska przygotował Tomasz Moch. Podziękowania za wspaniale przygotowaną uroczystość składali wykonawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji, miejscowi radni, dyrektor SP w Zawadzie, wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jarosław Kalbarczyk.

Po wrażeniach artystycznych spotkanie zakończyło się rozmowami przy herbacie, kawie i ciasteczku, o co zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zawadzie.

W organizację tegorocznych uroczystości włączyli się Samorząd Gminy Zamość, aktywna społeczność Zawady, w tym Sołtys, Rada Sołecka, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, Niepubliczne Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, oczywiście zespół „Czerwone Korale”, a także gminne Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+ oraz GOK Gminy Zamość.

Tekst: Magda Misztal
Zdjęcia: Magda Misztal, Zbigniew Pietrynko

Skip to content