Malarz z nagrodą Wójta

Robert Gomułka, znany artysta malarz z Wysokiego, obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia twórczości. Z tej okazji w październiku otwarto wystawę jego obrazów w BWA Galerii Zamojskiej, pt.: „Siedem elementów – odsłona trzecia”, która jednak była dostępna tylko przez ok. miesiąc. Uzupełnieniem i niejako kontynuacją tego wydarzenia było otwarcie podobnej, choć nieco mniejszej, ekspozycji prac Roberta Gomułki w jego rodzinnej wsi Wysokie, w murach Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Wernisaż wystawy odbył się w poniedziałek, 11 grudnia 2017 r. W największej sali GOK-u można więc oglądać już kilkadziesiąt dużych płócien artysty. Wernisaż poprowadził dyrektor GOK-u, Jarosław Kalbarczyk, który „przepytał” Roberta Gomułkę z wielu dziedzin jego twórczości i życia, ujawniając zgromadzonej publiczności źródła weny twórczej, a także inne pasje artysty, jak bieganie długodystansowe dla zdrowia, czy upodobania muzyczne. Na otwarciu wystawy obecny był także wójt Ryszard Gliwiński, aby osobiście wręczyć Robertowi Gomułce piękny bukiet kwiatów oraz stosowne pisma, potwierdzające przyznanie mu finansowej Nagrody Wójta Gminy Zamość za dorobek 40-letniej twórczości artystycznej.
Potem autor obrazów odbierał liczne bukiety i życzenia od przybyłych osób – jednym z ciekawszych prezentów zamiast kwiatów był piękny piernikowy domek, wykonany przez dzieci i rodziny środowiska szkoły i przedszkola w Kalinowicach w ramach szkolnego konkursu świątecznego. Piernikowy prezent wręczyła artyście dyrektor placówki Jolanta Bondyra. Wystawa obrazów Roberta Gomułki w GOK-u w Wysokiem będzie dostępna do końca stycznia 2018 r.
GOK i Robert Gomułka serdecznie dziękują dyrektorowi i pracownikom BWA Galerii Zamojskiej za czynną pomoc i służenie cennym doświadczeniem w praktycznej organizacji artystycznych przedsięwzięć wystawowych.

tekst: GOK
foto: Janusz Zimon

Robert Gomułka jest mieszkańcem Wysokiego w Gminie Zamość. Jako bardzo aktywny artysta plastyk nieustannie tworzy, głównie w dziedzinie malarstwa, rysunku i grafiki. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu, studiował na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa doc. Ryszarda Lisa w 1981 r., i od tego czasu zajmuje się edukacją plastyczną dzieci i młodzieży. W latach 1981-2007 prowadził zajęcia plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu. Nadal kontynuuje pracę edukacyjną w dziedzinie plastyki w ramach Stowarzyszenia „Drukarnia Wyobraźni”.
Robert Gomułka prezentuje swoje prace na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w różnych miejscach, m.in.: w BWA – Galerii Zamojskiej, w Klubie Garnizonowym w Zamościu, w Krasnostawskim Domu Kultury, Muzeum Okręgowym w Zamościu, Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Warszawie i w Galerii „Przy Bramie” w Lublinie, ostatnio też na Rynku Wielkim w Zamościu pod chmurką (X.2017).
W przeszłości Pan Robert otrzymywał już za swoją twórczość nagrody i wyróżnienia, począwszy od 88-go roku były to m.in.:
1. II nagroda w konkursie „Dzieło Roku’87, Galeria Sztuki Współczesnej, Zamość.
2. 92 rok – Nagroda Wójta Gminy Zamość za dorobek twórczy.
3. 94 rok – Nagroda Prezydenta Miasta Zamość też za dorobek twórczy.
4. 96 r. – kolejna Nagroda Prezydenta Miasta Zamość za dorobek twórczy.
5. 2003 rok – Wyróżnienie miesięcznika Art.&Business za „Obraz Roku 2002-go”.
6. 2009 rok – Nagroda ówczesnego Prezydenta Miasta Zamość, Marcina Zamoyskiego, za dorobek twórczy.
Nasz artysta z Wysokiego jest malarzem bardzo „wydajnym” – szacuje się, że namalował w sumie ok. 3000 obrazów, ale liczyć je zaczął dopiero od niedawna.
Robert Gomułka nie tylko pracowicie tworzy, ale bezcenne jest też jego zaangażowanie w życie kulturalne Zamościa i Gminy Zamość – jeśli chodzi o naszą Gminę, to ponad 20 razy zasiadał społecznie jako juror w komisji dorocznych gminnych przedsięwzięć plastycznych, jak „Konkursy na kartki wielkanocne Gminy Zamość” i „Konkursy na kartki bożonarodzeniowe Gminy Zamość”, organizowanych regularnie od ponad 12 lat.
Wkład Roberta Gomułki w życie artystyczne Gminy Zamość jest nieoceniony. Jako mieszkaniec gminy, a jednocześnie doceniany i uznany artysta, stał się z czasem jedynym w swoim rodzaju, bardzo wyjątkowym artystycznym ambasadorem Gminy, Zamościa i całego regionu.

GOK

Skip to content