„Pomidor i Papryka” – Festyn Rodzinny w Jatutowie

Kolejny raz na boisku przy świetlicy, w sobotę – 29 lipca br. w Jatutowie odbył się sołecki festyn. Wydarzenie miało charakter rodzinny, także coś dla siebie mogli znaleźć zarówno najmłodsi jak i starsi.

Festyn rozpoczął się po godzinie 16-tej. W rolę konferansjerki wcieliła się pani Grażyna Zyza przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Jatutowie, która wspólnie z panem Jerzym Szastem sołtysem Jatutowa powitała zgromadzoną publiczność. Z wokalnym występem – niespodzianką zaprezentowały się panie z miejscowego Koła. Następnie w radosnym repertuarze, prezentując utwory ludowe i rozrywkowe, wystąpił na scenie zespół „Ale Cantare” z Płoskiego. Kolejnym punktem programu był pokaz pierwszej pomocy, który w przystępny i zrozumiały sposób przeprowadzili: pan Ryszard Śliwa i pani Krystyna Ziemińska. W ramach pokazów młodych talentów zaśpiewała Zuzanna Wojczuk, na wiolonczeli zagrał Miłosz Pyś i zatańczyły dziewczęta z grupy „Fresh Dance”, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. Publiczność mogła wysłuchać koncertu zespołu „Ogrodniczki” z Łabuniek i obejrzeć występ kabaretu „Taka Potrzeba” z Łapiguza. Z chwilą wejścia na scenę grupy „The Simple Things” na festynie zapanował rockowy klimat. Wieczór zakończyła zabawa z DJ’em.

Oprócz programu scenicznego na uczestników festynu czekały liczne atrakcje. Najmłodsi korzystali z dmuchanych zamków, brali udział w zabawach i konkursach plastycznych. Dla pań zorganizowano strefę relaksu, ze stoiskami i zabiegami kosmetycznymi, warsztatami rękodzielniczymi.

Na placu prezentowali się lokalni producenci papryki i pomidora. Swojskim chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami oraz ciastem częstowały panie z miejscowego KGW. Panie mogły wykazać się pomysłowością i talentami kulinarnymi w konkursie najlepsze danie z papryki i pomidorów pn. „Co łączy paprykę z pomidorem?”.
Chętni zapoznawali się z pracą strażaków z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Zamościu oraz ze specjalistycznym wyposażeniem ich bojowego samochodu.

Plac festynu był też miejscem rodzinnych zawodów sportowych, które przeprowadzili bracia Michał i Adam Adamczukowie. Do rywalizacji zgłosiło się aż osiem rodzin. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a najlepsza drużyna wywalczyła Puchar Sołtysa Jatutowa. Dla uczestników tej rywalizacji sklep „Anita” z Kalinowic ufundował słodkie upominki w postaci lodów.

W namiocie Gminy Zamość z mieszkańcami o gminnych sprawach rozmawiał Pan Ryszard Gliwiński Wójt Gminy Zamość. Tam też dziewczęta z Młodzieżowej Rady Gminy Zamość rozdawały materiały informacyjno-promocyjne.
W organizację wydarzenia włączyło się wiele organizacji i instytucji w tym: Samorząd Gminy Zamość, Sołtys i Rada Sołecka Jatutowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Jatutowie, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość.

Wydarzenie było dofinansowane ze środków pochodzących z realizacji zadania publicznego pt. „Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej poprzez wdrażanie programu pobudzania aktywności obywatelskiej”.

Magda Misztal (GOK)
Zdjęcia: Magda Misztal, Zbigniew Pietrynko

Skip to content