Świątecznie w Regionalnej Izbie

Jak każe tradycja, w okresie Świąt Bożego Narodzenia w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem stanęła choinka. Panie z Koła Gospodyń na świerkowym drzewku zawiesiły ozdoby choinkowe, do których wykonania posłużył biały kordonek i szydełko. Świąteczne dekoracje wzbogacono złotymi kokardkami. Pod choinką zostało rozłożone siano jako pamiątka narodzin Dzieciątka Jezus w stajni Betlejemskiej.
W tym roku obok choinki ustawiona została również szopka bożonarodzeniowa. W Polsce tradycja budowania szopki zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów. Pierwszą szopkę z okazji Wigilii Bożego Narodzenia zbudował św. Franciszek z Asyżu na początku XIII w. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnych rozmiarach, wraz z osobami i żywymi zwierzętami. Św. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia.
Szopkę bożonarodzeniową z rzeźbionymi figurkami w drewnie dla Regionalnej Izby Pamięci wykonał ludowy artysta, rzeźbiarz Pan Adam Flak ze Świerszczowa (okolice Hrubieszowa). Figurki przedstawiają Świętą Rodzinę i Trzech Króli, w głębi szopki widać anioły, są też zwierzęta. Adam Flak zajmuje się rzeźbiarstwem. Bierze udział w plenerach rzeźbiarskich i przeglądach plastycznych. Zdobył między innymi nagrodę na Triennale Sztuki Rzeźba 2006 w Lublinie oraz w konkursie na Szopkę Zamojską 2007 (szopka znajduje się w depozycie Muzeum Zamojskim).

Kustosz Izby Henryka Sobczuk

Skip to content